Forsvarsministeriet skyder 156 mio. kr. i ESDH

Forsvarsministeriet implementerer for 156 millioner kroner en ny ESDH-løsning for hele ministeriets sagsområde. Den store udfordring bliver integrationen til Forsvarets milliarddyre SAP-baserede DeMars-system.

Forsvarskommandoen skal stå i spidsen for implementeringen af et af Danmark hidtil største systemer til elektronisk sags- og dokumenthåndtering (ESDH) med op mod 10.000 brugere.

Den nye ESDH-løsning skal benyttes på hele Forsvarsministeriets område og i ministeriets departement.

Nye opgaver

Den samlede pris for anskaffelse og implementering ligger frem til 2008 på 156 millioner kroner og afventer i øjeblikket en godkendelse fra Folketingets finansudvalg, oplyser chef for forsvarets it-afdeling, kommandør Jesper Britze.

- Forsvaret er i forlængelse af det seneste forsvarsforlig i gang med en strukturomlægning, så vi kommer til at bruge flere ressourcer på det operative arbejde og færre på de støttende funktioner. Et skridt i den retning er at effektivisere det administrative arbejde via et fælles ESDH-system, siger Jesper Britze.

En af de største udfordringer i implementeringen bliver at få systemet til at snakke sammen med Forsvarets gigantiske SAP-baserede virksomhedssystem DeMars.

- Kernen i Forsvarets viden kommer til at ligge i DeMars og i det nye ESDH-system, og vi skal derfor sikre, at vi får de nødvendige forbindelser mellem de to systemer for at skabe overblik i vores sager, siger Jesper Britze.

Han forudser, at der kan opstå problemer i forbindelse med integrationen.

Risikoen er imidlertid væsentlig mindre, end hvis der var tale om integration mellem langt flere systemer, mener han.

CSC vinder opgaven

Ifølge Jesper Britze skal det nye system leveres af it-leverandøren CSC med Scanjour og PLS Rambøll som underleverandører.

Konsortiet er et af tre, som er udpeget til levering af ESDH i det offentlig via de såkaldte FESD-rammekontrakter.

Udover effektiviseringer på Forsvarsministeriets administrative side skal det nye ESDH-system sikre en ensartet praksis i journaliseringen på hele ministeriets område.

- Det journalsystem, som de fleste i dag anvender under Forsvarskommandoen, er under udfasning, og det betyder, at vi under alle omstændigheder skulle i gang med en udskiftning, siger Jesper Britze.

Bag det forældede journalsystem står Software Innovation, der trods selskabets status som FESD-leverandør dermed har tabt leverandør-kapløbet hos Forsvaret til konsortiet med CSC og Scanjour.

Vælger samme løsning

Ifølge Jesper Britze forventes valget af CSC-konsortiet på længere sigt at give Forsvarsministeriet nogle fordele i forhold til dokumentudveksling på tværs af ministerier.

CSC-konsortiet er i forvejen ESDH-leverandør i Fødevareministeriet, Trafikministeriet, Videnskabsministeriet, Socialministeriet og Miljøministeriet og forhandler endvidere i øjeblikket med Beskæftigelsesministeriet.

Under implementeringen af Forsvarsministeriets ESDH-system skal CSC stå for driften af løsningen.

- Når systemet er implementeret har vi tre muligheder. Vi kan lade CSC fortsætte, vi kan selv tage det hjem eller vi kan finde en anden til at løse opgaven, siger Jesper Britze.

Tilsvarende er Forsvarets gigantiske ERP-system DeMars leveret af IBM, mens det nu er Siemens Business Services, der står for driften

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S