Indisk offensiv modner NNIT til salg
NNIT opruster den nordiske indsats i et forsøg på at erobre markedet for it-ydelser til farma-industrien i Danmark, Sverige og Finland. Selskabet har i al hemmelighed indgået en strategisk outsourcing-aftale med indiske Satyam. Det betyder, at NNIT nu kan tilbyde attraktive priser og større fleksibilitet. Angiveligt har flere investeringsbanker rettet bliket mod selskabet, der står til at kunne indbringe op mod to milliarder kroner ved salg. (Børsen)
Ronaldo i parløb med it-folk
Fodboldstjernen Ronaldo har indgået en eksklusiv-aftale med danske JMI Invest, hvis ejerkreds tæller finansmanden Asger Jensby og entertaineren Finn Nørbygaard om at deltage i JMI Invests nye fodboldportal med interviews og andet. JMI Invest har investeret et tocifret millionbeløb i udviklingen af portalen, fobazo.com. Målet er et par hundrede tusinder betalende gæster i løbet af et par år. (Børsen)
Ringe udsigt til fald i mobilpriser
Mobilpriserne er frosset fast gennem to år og vi skal ikke forvente nye prisfald, mener teleanalytiker John Strand, Strand Consult. Det skyldes ikke mindst, at teleselskabernes indtjening stiger støt og roligt. Fremgangen er dog ikke stor nok til at forrente de investeringer, som teleselskaberne har foretaget og som selskaberne står overfor. (Berlingske Tidende)
Det offentlige har ingen it-strategi
Mens private virksomheder outsourcer it-opgaver i stor stil, er det forsvindende lidt offentlig it-drift, der outsources. Det mener Dansk Handel & Service er spild af samfundsmæssige ressourcer. Foreningen peger på, at 75 procent af de offentlige myndigheder selv varetager deres it-drift, selv om alle ved, at det netop er på drift, at de store gevinster kan hentes. (Berlingske Tidende)
Tidligere TDC-kronprins afviser fremtid i TDC
Den tidligere TDC-kronprins, Lars Torpe Christoffersen, betegner det som en tilfældighed, at han stopper som administrerende direktør i Mach samtidig med, at TDC får nye ejere. Hans afgang har ellers vakt spekulationer om, hvorvidt Lars Torpe Christoffersen var på vej til at overtage topposten i TDC efter Henning Dyremose. (Morgenavisen Jyllands-Posten)
Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.