Aalborg-telefirma på vej mod børsnotering

Aalborgensiske WirTek følger i hælene på andre vækstorienterede it-firmaer og går efter en notering på First North-minibørsen. WirTek regner med at hente 35 millioner kroner ved noteringen. De skal bruges på vækst, vækst, vækst.

Det aalborgensiske telefirma WirTek har formelt ansøgt om lov til at blive noteret på minibørsen First North.

Dermed står selskabet til at blive det næste i række af de mange danske teknologi-firma, der inden for det seneste halve års tid er gået på børsen.

WirTek - der har 43 medarbejdere - regner med at kunne hente 35 millioner kroner i dugfrisk kapital ved en notering på mini-børsen.

De penge skal bruges til at finansiere den ekspansive internationale strategi, som WirTek satte i gang for et års tid siden efter at have levet efter mere gammeldags dyder i sine første leveår, fortæller administrerende direktør Michael Aaen.

- Markedet er der, og vi har kompetencerne. Så nu handler det simpelthen om at udnytte mulighederne, siger han.

Investerer i vækst

WirTek vil bruge de 35 millioner kroner på at komme ordentligt ind på store markeder som Tyskland, Sverige, Finland og andre steder.

Især i Tyskland er selskabet på udkig efter interessante opkøbsemner, der kan skubbe på vækstplanerne.

- Men vækststrategien handler ikke kun om øget salg og om at åbne projektkontorer, men også om at internationalisere vores forretning, fortæller Michael Aaen.

Derfor har selskabet købt det lille rumænske selskab CodeWizards, der nu er i gang med massiv opgradering af medarbejderstaben.

I dag har selskabet fem medarbejdere, og det er planen, at dette antal er blevet øget til omkring 30 om få måneder.

Strømmer til børsen

En række danske teknologiselskaber er i den seneste tid blevet noteret på børsen og flere står på spring.

Spilfirmaet Deadline Games blev det første selskab på minibørsen First North, hvor det er noteret med biotek-firmaet Aresa samt søgefirmaet Notabene.

Også den danske pc-producent Zepto Computers har varslet, at selskabet sigter efter en notering inden nytår, ligesom Olicom-selskabet Safira er på vej.

Hertil kommer, at CMS-leverandøren cBrain i februar blev noteret på den rigtige børs, Københavns Fondsbørs.

- For os er der meget strenge krav for at blive noteret på Københavns Fondsbørs, og det vil virke lidt underligt at sidde som et så lille selskab på den almindelige børs. First North har derimod mere fokus på vækstfirmaer, siger Michael Aaen.

Ligesom cBrain - der solgte aktier via nettet - vil WirTek gøre det let for småsparere og andre at købe aktier i selskabet.

Søgefirmaet har derfor indgået et samarbejde med GP Børsmæglerselskab om den nye tekniske platform Capitrader.dk, der gør det muligt allerede nu at tilmelde sig en liste på nettet.

Samme model anvendte Notabene, da selskabet blev noteret.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse