Sun lancerer kommerciel StarOffice 6.0

StarOffice 6.0 er på gaden fra i dag. Prisen for en enkelt bruger bliver cirka 700 kroner, mens virksomhederne kan få store rabatter. En dansk version kommer i slutningen af juni.

indhold

Sun Microsystems har i dag lanceret den kommercielle version af kontorpakken StarOffice 6.0. Tidligere var StarOffice helt gratis, men sådan er det ikke længere.

Produktet bliver dog billigt sammenlignet med Microsofts Office-pakke, der totalt dominerer markedet. Ifølge Sun Microsystems vil firmaer og brugere kunne spare op til 75 procent. Den nye version er ikke klar på dansk. Vil man have en version med danske menuer og tekster, må man vente til slutningen af juni måned.

StarOffice 6.0 kører både under Windows, Linux og Sun Microsystems' egen Unix-variant Solaris. Microsoft Office kører ikke under Unix og Linux, men til gengæld har Microsoft MacOS med.

Produktet kan købes online på Suns hjemmeside. Senere vil det også være at finde ude hos forhandlerne. En enkeltbruger-licens koster 75,95 dollar.

Virksomheder kan få rabatter, hvis de køber flere licenser. Prisen for dem bliver typisk mellem 240 og 480 kroner. Uddannelsesinstitutioner skal kun betale forsendelse samt omkostninger for selve cd'en.

Vil man absolut ikke betale noget for en officepakke, må man ty til OpenOffice.org, der kan downloades fra websitet af samme navn. Vi har i en tidligere artikel fortalt om forskellen på de to produkter.

Ifølge Peter Lange, der er produktmarketingchef i Sun Microsystems Danmark, er der downloadet flere end otte millioner kopier af de tidligere versioner af StarOffice, og hertil skal lægges flere end 4,5 millioner kopier af OpenOffice.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job