Siemens og Nokia i telefusion til milliarder

Tyske Siemens og finske Nokia fusionerer deres telenetværk-forretning i et joint venture, der vil skabe en ledende spiller på markedet med en samlet værdi på op mod 150 milliarder kroner.

Den tyske udviklingsvirksomhed Siemens og den finske mobilgigant Nokia fusionerer deres telenetværks-forretninger.

Aftalen mellem Siemens og Nokia følger efter fire måneders forhandlinger, oplyser kilder til Financial Times.

- Der vil komme nogle synergieffekter, hvor der samlet globalt skal reduceres med 10 til 15 procent på personaleområdet. Nogle af de reduktioner vil givetvis finde sted i Danmark, men vi ved ikke hvornår, og vi ved heller ikke hvorhenne, siger Bernt Hertz Jensen, informationschef i Siemens Danmark til Computerworld.

Yderligere konsolidering

Det nye joint venture kommer kort tid efter, at konkurrenterne Alcatel og Lucent har fusioneret deres forretning på området og er endnu et skridt i konsolideringen af det fragmenterede marked for teleudstyr.

Efter en generel nedgang på markedet har flere spillere kæmpet for overlevelse.

Fusioner og opkøb mellem teleudbydere i blandt andet Europa har samtidig mindsket markedet for udstyr til telenetværk.

Det nye Siemens/Nokia-samarbejde kunne sætte gang i andre tilsvarende tiltag.

Et samarbejde mellem svenske Ericsson og amerikanske Motorola er ifølge Financial Times en af de oplagte muligheder.

Glade investorer

Aftalen mellem Siemens og Nokia vil føre til en udskillelse af dele af Siemens' netværks-forretning, der ifølge analytikere senere vil kunne sælges til en pris på mellem 20 og 30 milliarder kroner.

Med aftalen med Siemens vil Nokia i højere grad fokusere på selskabets aktiviteter relateret til mobilhåndsæt, mens Siemens fortsat vil have 11 selvstændige divisioner inden for en række it-, tele- og teknik-områder.

Fusionen vil sandsynligvis blive godt modtaget af Siemens' investorer, der i høj grad har presset på for at få en afklaring om Siemens trængte tele-division, skriver Financial Times.

Siemens tele-division har en årsomsætning på knap 100 milliarder kroner men har de seneste år tabt indtjening. I seneste kvartal blev overskuddet på knap 200 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S