Ministerium forsinker ESDH i otte måneder

En storstilet implementering af elektronisk sags- og dokumenthåndtering i Videnskabsministeriet bliver efter alt at dømme otte måneder forsinket. Helt efter planen, lyder meldingen fra ministeriet og it-leverandøren CSC.

IT- og Telestyrelsen skulle i begyndelsen af februar som det første af fire områder under Videnskabsministeriet tage en ny løsning til elektronisk sags- og dokumenthåndtering (ESDH) i brug.

Fem måneder senere er det endnu ikke sket, og startdatoen lyder nu på den 19. september. Trods en forsinkelsen på knapt otte måneder forløber alt planmæssigt, lyder meldingen fra både Videnskabsministeriet og it-leverandøren CSC.

- Der er stadig funktionalitets-problemer, som vi arbejder på at rette, men der er efter vores opfattelse ikke længere kritiske forhold, siger CSC-direktør Fritjof Lind.

Udskød efter problemer

Kritiske forhold var der derimod, da ESDH-systemet i februar skulle gå i luften i IT- og Telestyrelsen. Dengang udskød Videnskabsministeriet driftsstarten, fordi CSC havde alvorlige problemer med at få løsningen til at køre stabilt.

Da løsningen et par måneder senere blev meldt klar, var Videnskabsministeriet imidlertid så tæt på en stor reorganisering af ministeriet, at man valgte at udskyde hele projektet, oplyser sekretariatschef i Videnskabsministeriet, Kim Brinckmann.

- Da CSC havde løst de helt fundamentale problemer, gav det ikke længere nogen mening at sætte implementeringen i gang, fordi vi skulle i gang med en større it-konsolidering som led i reorganiseringen af ministeriet, siger Kim Brinckmann.

FESD prestige-projekt

Nu er der udarbejdet en ny tidsplan, hvor IT- og Telestyrelsen med de første 300 af ministeriets ESDH-brugere går i luften 19. september.

Mindre end en måned efter skal ministeriets departement og Undervisnings- og Bygningsstyrelsen med på løsningen. I begyndelsen af 2007 kommer de sidste af de samlet set 650 brugere med via Forsknings- og Innovationsstyrelsen.

Videnskabsministeriets ESDH-løsning er indkøbt via det offentliges såkaldte FESD-rammeaftale, hvor CSC med ScanJour som underleverandører er en af tre udpegede leverandører.

Både Videnskabsministeriet og CSC oplyser, at det på nuværende tidspunkt ville være muligt at tage ESDH-løsningen i brug, hvis det ikke havde været for reorganiseringen af ministeriet.

Udskiftning i projektledelsen

- Der ser ikke ud til længere at være driftshindrende fejl i systemet, men der er stadig fejl, som CSC skal have ryddet af vejen, før vi tager systemet i brug i september, siger Kim Brinckmann i Videnskabsministeriet.

Den proces går langt fra så hurtigt, som projektledelsen i Videnskabsministeriet kunne ønske sig. Det skyldes ikke mindst, at ESDH-projektet har været ramt af konstante udskiftninger i projektledelsen.

- Fra CSC's side har der været stor udskiftning. De har haft fire-fem forskellige projektledere i den tid, jeg har været med. Fra vores side har der også været udskiftning, fordi folk har fået andre stillinger, siger projektleder Jane Britt Hansen, Videnskabsministeriet.

Medarbejderne i IT- og Telestyrelsen var forud for den oprindelige startdato på kursus i det nye ESDH-system fra CSC/ScanJour.

Ifølge Jane Britt Hansen skal de sandsynligvis alle efter sommerferien på genopfriskningskursus.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it, digitalisering og AI

    Midtjylland

    Formpipe Software A/S

    Senior product manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S