Sun spørger open source-miljøet til råds om Java

Sun vil tage det etablerede open source-miljø med på råd for at lægge den bedste strategi for processen med at gøre Java-platformen til open source.

Sun Microsystems ønsker at tage det etablerede open source-miljø med på råd i konverteringen af Java-platformen til open source.

I første omgang vil Sun etablere kontakt til miljøet gennem en ny portal, der skal fungere som et forum for processen.

- Målet med portalen er klarhed. Vi ønsker at sikre, at det ikke blot bliver open source, men også et åbent fællesskab, siger teknisk direktør Bob Brewin fra Sun.

Tilbageholdende

Sun var gennem længere tid tilbageholdende med at gøre Java til open source.

Da Jonathan Schwartz fornylig overtog posten som administrerende direktør efter stifteren Scott McNealy, kunne han samtidig annoncere, at det nu blot var et spørgsmål om, hvordan det skulle ske.

Det spørgsmål vil selskabet altså nu have open source-miljøets bud på.

- Jeg tror, at hverken jeg selv eller nogen i Sun ved, hvordan vi skal tage Java og forvandle det til et succesfuldt open source-fællesskab. Vi har vores idéer. Vi er temmelig sikre på, at det er muligt, men vi har brug for råd og indsigt fra de etablerede miljøer for at nå dertil, siger teknisk direktør Simon Phipps fra Sun.

Processen kommer formentligt til at forløbe i en række etaper, hvor forskellige dele af Java-platformen frigives under open source-licenser, efterhånden som de er klar.

En af forhindringerne er, at Sun er nødt til at gennemgå koden for at sikre, at selskabet besidder de fornødne rettigheder til at frigive den som open source.

Relevant link

Suns open source Java-portal

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S