Fagforbund og styrelse i åben strid

IDA og Konkurrencestyrelsen er dybt uenige om, hvorvidt hemmelige aftaler om ikke at ansætte hinandens medarbejdere er i strid med konkurrencelovgivningen. Forbundet har nu udarbejdet et forslag til en lovændring.

Ingeniørforeningen i Danmark (IDA) forsøger at overbevise politikerne om, at hemmelige aftaler, der hindrer jobskifte mellem virksomheder, er i strid med konkurrenceloven.

Det skal blandt andet ske gennem et konkret lovforslag, som forbundet har udarbejdet.

IDA har tidligere forgæves forsøgt at få Konkurrencestyrelsen i tale, men er blevet blankt afvist et møde.

Styrelsen mener ikke, at der med de hemmelige aftaler er sket overtrædelse af lovgivningen på området.

- Konkurrenceloven omfatter ikke løn- og arbejdsforhold. Derfor har jeg vanskeligt ved at se, at aftalerne skulle have nogen relevans i forhold til konkurrenceloven, siger Bente Skovgaard, kontorchef i Konkurrencestyrelsen.

Kan sammenlignes med prisaftaler

IDA mener derimod, at aftalerne, der også kaldes non-solicitationsaftaler, kan sidestilles med ulovlige prisaftaler.

Det fremgår af et notat, hvor forbundet foreslår konkrete lovændringer, der skal gøre aftalerne ulovlige.

- Virksomhederne kan med de her aftaler begrænse andre virksomheders mulighed for at tiltrække kvalificeret arbejdskraft, siger Leif Dyremose, der er formand for Ansatte Ingeniørers Råd i Ingeniørforeningen.

Aftalerne kan være i strid med konkurrencelovens paragraf 11, hvis en virksomhed udnytter sin dominerende stilling på markedet til at fastsætte en non-solicitationsaftale over for en anden virksomhed, fastslår IDA i notatet.

Desuden peger forbundet på, at aftalerne kan begrænse konkurrencen mellem virksomheder og dermed være i strid med konkurrencelovens paragraf 6.

Bente Skovgaard er uenig og mener ikke, at lovgivningen kan tolkes på den måde.

- Paragraf 3 kommer før paragraf 6 og 11, og den fastslår, at konkurrenceloven ikke gælder for løn- og arbejdsforhold, forklarer hun.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job