Tjener millioner på at droppe nørd-snakken

Softwarehuset CapaSystems var indtil marts en teknikorienteret biks befolket med nørder. Så blev medarbejderne enige om en vision og en strategi, og siden da er bruttofortjenesten steget med 50 procent.

Igennem mange år har softwarehuset CapaSystems solgt sine løsninger med fokus på teknikken bag.

Den strategi har givet svingende resultater og kostede fra november sidste år til marts i år ni af de 29 ansatte deres job.

- I marts satte vi os ned i to dage for at finde ud, hvad vi ville og fastlagde en strategi for virksomheden, fortæller Nicolai Stumpe, der samtidig overtog posten som administrerende direktør for CapaSystems.

En afgørende del af strategien er at se på, hvad kunden kan få ud af en system management-løsning fra selskabet snarere end at sælge løsningen på den bagvedliggende teknik.

Omgående resultat

Den økonomiske konsekvens af, at CapaSystems fik sig en strategi og en vision, slog straks overbevisende igennem.

I regnskabsårets første otte måneder fra 1. juli 2005 til 1. marts 2006 havde firmaet en bruttofortjeneste på godt otte millioner kroner.

Men fra udklækningen af strategien først i marts til regnskabsårets afslutning 30. juni nåede CapaSystems en bruttofortjeneste på godt 12 millioner kroner. Det vil sige 50 procent mere på den halve tid.

- Vi har aldrig haft hverken en strategi eller en egentlig vision, så det var virkelig en milepæl for os med den strategi. Og det at kigge på udbyttet for kunden i stedet for teknikken er også en stor ændring i vores lille teknikbiks, fastslår Nicolai Stumpe, der har arbejdet for CapaSystems i forskellige funktioner gennem de sidste 12 år.

MS et nødvendigt onde

Konkurrencen mærker CapaSystems især fra Microsoft, der paradoksalt nok er både samarbejdspartner og konkurrent.

- Microsoft er et nødvendigt onde for, at vi kan eksistere, men samtidig er vi Guldpartner og leverer værktøjer til Microsofts konkurrerende produkt Systems Management Server, siger Nicolai Stumpe.

CapaSystems bruttofortjeneste ligger kun få millioner kroner under omsætningen, der ikke offentliggøres i regnskabet.

Årsagen til den lille forskel er ifølge Nicolai Stumpe, at selskabet ejer sit produkt og kun har få udgifter udover de helt basale til løn et cetera.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil