Servicefokus bringer atter XPonCard i front

Totale betalingskortløsninger med kortadministration er sammen med salget til det fortsat eksplosive verdensmarked for SIM-kort med til at cementere XPonCards topplacering i Computerworlds Top 100-undersøgelse.

For andet år i træk topper XPonCard A/S listen over de dygtigste leverandører af storage og industriel hardware i Danmark.

Omsætningen tog igen et kvantespring med en stigning på 23,7 procent og landede på knap 612 millioner kroner.

Det er blandt andet selskabets fokus på service i forbindelse med betalingskortløsninger på det danske og nordiske marked, der begynder at slå igennem.

Traditionelt har selskabet produceret og distribueret plastickort til betalingsløsninger, identifikation, loyalitetsprogrammer og lignende.

- Men de seneste år har vi også opbygget kortadministration som en service og kan derfor levere en totalløsning, der omfatter såvel opbygning af kortløsningen og den tilhørende kortadministration. Det har givet os god mulighed for at arbejde sammen med blandt andet udenlandske banker, små danske pengeinstitutter, offentlige myndigheder og butikskæder, fortæller administrerende direktør Flemming Breinholdt.

XPonCard A/S er en del af den svenske børsnoterede koncern XPonCard. Men koncernens topchef er danskeren Flemming Breinholdt, der arbejder fra XPonCard A/S’ lokaler i Rødovre.

Han understreger at dette servicefokus bliver en vigtig driver for vækst i de kommende år, hvor han forventer at XPonCard skal være med til at udstede stadig flere kort i serier, der bliver mindre end dem der kendes i dag.

Kunsten er at bruge hele den viden om kortmarkedet, som XPonCard har udviklet som partner på blandt andet det danske Dankort til at gøre det nemt og billigt for flere typer forretninger og organisationer at bruge en kortløsning til betaling eller loyalitet.

Dermed arbejder XPonCard målrettet på at få en god bid af det europæiske marked for outsourcing af forretningsprocesser eller business process outsourcing (BPO), som analysehuset Forrester skønner vil være på 11 milliarder euro i år og vokse til 18,9 milliarder euro i 2011.

I den periode vil BPO indenfor finansområdet være den hastigst voksende med årlig vækst på ni procent.

XPonCards danske aktiviteter har deres rod i virksomheden dz danmark, der dels spillede en central rolle som leverandør af Dankort og i 1990-erne udviklede løsninger til produktion af det SIM-kort, som er kernen i mobiltelefonoperatørernes kundeforhold.

dz danmark blev i 1995 købt af den svenske Graphium-koncern, der efter at have solgt trykkeri- og blanketforretningen fra i 2001 skiftede navn til XPonCard.

XPonCard beskæftiger i alt 430 ansatte. I Danmark har de 191 ansatte udover betalingsløsninger også fuld fart på salget af SIM-kort til de mange mobiltelefonoperatører over hele verden, der til stadighed har brug for SIM-kort både til nye mobilbrugere og ikke mindst når brugerne skifter mobiloperatør.

- På mobilområdet har der jo været meget fokus på 3G. Men mere interessant for XPonCard er udviklingen mod mega SIM, der er næste generation SIM-kort med langt bedre mulighed for at håndtere alle multimedier på mobilområdet, siger Flemming Breinholdt.

XPonCard arbejder mod at placere sig blandt de ti største leverandører af SIM-kort i verden. Men selvom selskabet fik sin første kunde i telebranchen for 12 år siden og har salgskontorer i blandt andet Bangkok, Indonesien og USA, så skal der både udvikles og sælges til for at flytte sig fremad på markedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S