Top 100: Danmarks it-superliga

Nianet, Telia Stofa, TDC Mobil og Segmenta har vundet it-superliga-priserne ved Computerworlds store Top 100-kåringsshow i Valby.

Danmarks it-superliga er blevet kåret ved Computerworlds store Top 100-konference i Valby. Computerworld har samlet den danske it-branche for at fejre de 17 dygtigste virksomheder.

Computerworld har nu kåret de dygtigste danske virksomheder inden for software- og hardware-, afsætning-og servicebrancherne.

Derudover har Computerworld kåret årets vækstkomet samt de dygtigste it-virksomheder med en omsætning på over henholdsvis en halv og en hel milliard kroner, de såkaldte sværvægtere og supersværvægtere.

Derudover er sløret blevet løftet for, at SAP-konsulenthuset Segmenta er det dygtigste it-selskab af alle i dette års Top 100-undersøgelse, og kan det næste år smykke sig med titlen som årets Sovereign.

Den komplette liste over Danmarks 324 største it-virksomheder og alle vinderne kan ses i Top 100-magasinet, som følger med den trykte udgave af Computerworld på fredag og på Top 100-sitet, der åbner klokken 17.00 i dag.

Kategorien Sovereign

Vinder:
Segmenta

Kandidater:
Conscia
Mindkey Group

Kategorien Vækstkomet

Vinder:
Nianet A/S

Kandidater:
ComX
BT Denmark

Kategorien Sværvægter

Dygtigste:
Telia Stofa

Kandidater:
XponCard
Simcorp

Kategorien Supersværvægter

Dygtigste:
TDC Mobil

Kandidater:
GN Netcom
Sunico

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S