BI-forhandler gentager Top 100-succes

For andet år i træk er Component Software, der lever af at sælge Business Intelligence-værktøjer fra bl.a. Business Objects, vinder af en Top 100-kategori.

I år er det ikke en forhandler af hårde it-produkter, der løber med sejren i forhandler-kategorien. I stedet er det softwarehuset Component Software, der via salg af Business Intelligence-software (BI) har kæmpet sig til tops.

Virksomheden ser egentlig ikke sig selv som forhandler af komponenter, men som leverandør af løsninger.

Det skyldes, at selvom en stor del af indtægten kommer fra salg af software, som eksempelvis BI-software fra BusinessObjects og dataintegrations-software fra Informatica, så medvirker også konsulentarbejde til de sorte tal på bundlinien.

– Vi sælger hænder og fødder med kompetencer, og vi skal til stadighed være den leverandør, der kan levere det højeste kompetenceniveau inden for vores fokusområde, siger direktør Claus Kruse om virksomhedens målsætning.

Datamigrering er et af stikordene for Component Software, og det er her, virksomheden henter en del af succesen.

Flere og flere virksomheder erkender nemlig, at store projekter står og falder med netop datamigreringen, eksempelvis når data skal flyttes fra et system til et andet.

Til at hjælpe sig har Component Software allieret sig med nogle af markedets førende produkter ud fra en Best of Breed-strategi. Dette valg forkorter beslutningsprocessen, da kunder slipper for at fokusere på hvilke værktøjer, der skal bruges, fortæller Claus Kruse.

– Hvis produkterne er Best of Breed, er det ikke så vigtigt, om det hedder A eller B. Det handler om at komme i mål. Det svarer til at diskutere, om man skal køre en BMW, en Audi eller en Mercedes til Rom, siger han.

At kunderne ikke selv skal vælge køretøj, falder tilsyneladende i deres smag. Bag en stigning i omsætning på godt 68 procent – til i omegnen af 54 millioner – gemmer sig nemlig den forklaring, at Component Software har haft held til at tiltrække en række nye kunder, der primært skal findes blandt landets 300 største virksomheder.

Og det er konsulentydelser, de nye kunder efterspørger. 60 procent af omsætningen hentes ved at sælge service til kunderne, og det har givet behov for ekstra arbejdskraft.

– To tredjedele af vores nyansættelser er konsulenter, og det indikerer, hvor væksten også vil være i de næste år. Det er klart inden for salg af service, siger Claus Kruse.

14 nye medarbejdere er det blevet til i år, og det tal er planlagt at stige til 20 inden årets udgang. Det svarer til en fordobling af medarbejderstaben. Ifølge direktøren råder virksomheden, der er grundlagt i Norge i 1997, nu over nye profiler, der gør det muligt at løse langt mere komplekse opgaver for kunderne.

Derved kan Component Software i højere grad fortsætte med at tilbyde komplette løsninger, hvor også implementering og support er inkluderet, frem for kun softwaren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job