BI-forhandler gentager Top 100-succes

For andet år i træk er Component Software, der lever af at sælge Business Intelligence-værktøjer fra bl.a. Business Objects, vinder af en Top 100-kategori.

I år er det ikke en forhandler af hårde it-produkter, der løber med sejren i forhandler-kategorien. I stedet er det softwarehuset Component Software, der via salg af Business Intelligence-software (BI) har kæmpet sig til tops.

Virksomheden ser egentlig ikke sig selv som forhandler af komponenter, men som leverandør af løsninger.

Det skyldes, at selvom en stor del af indtægten kommer fra salg af software, som eksempelvis BI-software fra BusinessObjects og dataintegrations-software fra Informatica, så medvirker også konsulentarbejde til de sorte tal på bundlinien.

– Vi sælger hænder og fødder med kompetencer, og vi skal til stadighed være den leverandør, der kan levere det højeste kompetenceniveau inden for vores fokusområde, siger direktør Claus Kruse om virksomhedens målsætning.

Datamigrering er et af stikordene for Component Software, og det er her, virksomheden henter en del af succesen.

Flere og flere virksomheder erkender nemlig, at store projekter står og falder med netop datamigreringen, eksempelvis når data skal flyttes fra et system til et andet.

Til at hjælpe sig har Component Software allieret sig med nogle af markedets førende produkter ud fra en Best of Breed-strategi. Dette valg forkorter beslutningsprocessen, da kunder slipper for at fokusere på hvilke værktøjer, der skal bruges, fortæller Claus Kruse.

– Hvis produkterne er Best of Breed, er det ikke så vigtigt, om det hedder A eller B. Det handler om at komme i mål. Det svarer til at diskutere, om man skal køre en BMW, en Audi eller en Mercedes til Rom, siger han.

At kunderne ikke selv skal vælge køretøj, falder tilsyneladende i deres smag. Bag en stigning i omsætning på godt 68 procent – til i omegnen af 54 millioner – gemmer sig nemlig den forklaring, at Component Software har haft held til at tiltrække en række nye kunder, der primært skal findes blandt landets 300 største virksomheder.

Og det er konsulentydelser, de nye kunder efterspørger. 60 procent af omsætningen hentes ved at sælge service til kunderne, og det har givet behov for ekstra arbejdskraft.

– To tredjedele af vores nyansættelser er konsulenter, og det indikerer, hvor væksten også vil være i de næste år. Det er klart inden for salg af service, siger Claus Kruse.

14 nye medarbejdere er det blevet til i år, og det tal er planlagt at stige til 20 inden årets udgang. Det svarer til en fordobling af medarbejderstaben. Ifølge direktøren råder virksomheden, der er grundlagt i Norge i 1997, nu over nye profiler, der gør det muligt at løse langt mere komplekse opgaver for kunderne.

Derved kan Component Software i højere grad fortsætte med at tilbyde komplette løsninger, hvor også implementering og support er inkluderet, frem for kun softwaren.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S