Adobe opdaterer Premiere

Ny version 6.5 af videoredigeringsprogrammet er på vej.

Indhold

Adobe har i dag annonceret en ny version af dets videoredigeringssoftware Premiere. Den nye version er rettet imod det semi-professionelle marked.

Med version 6.5 er det muligt at se previews af effekter, uden først at skulle igennem en langsommelig renderings-proces.

Windows-brugere kan eksportere til MPEG2 og skabe færdige DVD-film med den medfølgende version af programmet DVDit. Under Macintosh kan programmet integeres med Apple iDVD og DVD Studio Pro.

Derudover indeholder den nye version forbedret mulighed for at skabe titeltekster samt bedre værktøjer til lydredigering, ifølge Adobe.

Den nye version af programmet kommer i butikkerne efter sommeren, til både Macintosh og Windows, med en pris omkring 5.600 kr. Opgradering fra tidligere versioner kommer til at koste ca. 1.500 kr.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere