Indere sælger kreditkortnumre til højestbydende

Indiske outsourcingfirmaer sælger ud af følsomme data til højestbydende. Oplysningerne får de via outsourcede opgaver fra vestlige virksomheder.

Den engelske tv-kanal Channel 4 afslører i et program aften, at medarbejdere hos enkelte indiske selskaber sælger følsomme persondata for omkring 60 kroner.

Det skriver Dagens Næringsliv.

Medarbejderne får adgang til den kritiske information ved at påtage sig outsourcingopgaver for internationale virksomheder.

- Beviserne er så overbevisende at dette kan føre til en kæde af reaktioner imod outsourcing til Indien , siger den britiske advokat Stewart Room, som leder en organisation af engelske dataeksperter.

Det lykkedes Channel 4’s journalister at købe de følsomme personoplysninger fra indiske mellemhandlere.

Det var eksempelvis muligt at købe hele pakker med flere tusind kreditkortnumre, pasnumre og kørekortinformation.

Pakkerne blev solgt til højestbydende.

Udsendelsen går i luften klokken 21 i aften britisk tid.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S