Muhammed-hackere lægger danske netsider ned

Antallet af hackerangreb på danske hjemmesider er blevet mere end 10-doblet, siden videooptagelserne af Dansk Folkepartis Ungdom, der håner profeten Muhammed, kom frem. Hackerne lægger muslimske budskaber ind på siderne.

Den eskalerende udenrigspolitiske konflikt i kølvandet på videoptagelserne af medlemmer af Dansk Folkepartis Ungdom, der konkurrerer om at ydmyge profeten Muhammed, får konsekvenser på den danske del af internettet.

Siden mandag morgen er op mod 30 danske internetsider i døgnet nemlig blevet lagt ned af udenlandske hackere. Normalt ligger antallet kun på et par stykker i døgnet.

Det fortæller Preben Andersen fra det danske Computer Emergency Response Team (CERT)

Politiske budskaber

De udenlandske hackerne scanner sig frem til sårbare sider med dårlig sikkerhed.

Herefter overmaler hackerne de danske internetsiders forside med webgrafitti, så siderne får et politisk eller religiøst indhold vendt mod Danmark.

- Nu kan vi jo ikke læse alt, hvad der står. Men det er politiske religiøse budskaber som ”Muhammed skal vinde” og ”Muhammed er stor” som bliver sat på siderne, siger Preben Andersen.

Selv om Danmark dermed er ramt af en ny omgang elektronisk hellig krig, er konsekvenserne på nuværende tidspunkt slet ikke på højde med antallet af hackede hjemmesider under den første muhammed-krise.

Her blev flere hundrede danske hjemmesider hver dag udsat for defacing og flere avisers netudgaver gentagende gange blev ramt af massive Denial of Service-angreb(DoS).

Muhammedkrise løftede sikkerhed

Almindeligvis leder hackere efter store webhoteller med dårlig sikkerhed for at kunne ramme mange websider på en gang.

Men siden den første Muhammed-krise er sikkerheden blevet forbedret, fordi webhotellerne har lært noget af sidste ombæring.

Derfor er angrebene denne gang mere spredt og ikke lige så stort, fortæller Preben Andersen.

- Hackerne ikke kunnet ramme så mange sider i en fart, som de kunne sidste gang, siger Preben Andersen.

Ifølge Preben Andersen er det ikke muligt at fastslå præcis hvorfra hackerne opererer fra. Ofte angriber

Nettet er politisk kampplads

- Vi må fremskrive, at nettet også vil blive brugt til politisk kamp. Det er her, at politiske meninger og budskaber vil blive udbredt, fordi man kan gøre det helt anonymt, alt efter hvilken teknisk snilde man har, siger Preben Andersen.

Det er heldigvis nemt for danske virksomheder og private at sikre sig mod defacing fra udelandske hackere, fortæller Preben Andersen.

- Hvis man går efter den billigste pris, så må man regne med at sikkerheden er derefter. Man kan ikke lave sikkerhed for ingen penge, siger Preben Andersen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S