Svenskere køber danske IO Technologies

Rådgivnings- og udviklingshuset IO Technologies er på vej til at blive købt af den svenske Prevas-koncern. Prevas vil ekspandere og har fået interesse for dansk knowhow, efter selskabet sidste år købte udviklingshuset Glaze.

Den svenske børsnoterede Prevas-koncern er atter på indkøbstur i Danmark.

Denne gang er det virksomheden IO Technologies, der skal købes og fusioneres med en anden Prevas-ejet virksomhed, udviklingshuset Glaze.

Målet er, at det fusionerede selskab når helt i front inden for embedded software og produktudvikling i Danmark.

60 medarbejdere

En fusion af de to virksomheder vil skabe et udviklingshus med godt 60 ansatte og en omsætning på 40-50 millioner kroner i 2006.

IO Technologies fokuserer især på rådgivning og udvikling af elektronik til brancher som medicinalvarer, telekommunikation, fødevarer og forbrugerelektronik, og dækker, som selskabet selv udtrykker det, alt fra høreapparater til vindmøller.

Metoden har dog især været at arbejde med opgaverne in-house.

Hos Glaze har man derimod fokuseret mest på konsulentarbejde og softwareudvikling.

- Meget af dette foregår i sagens natur ude hos og i samarbejde med kunderne, siger Michael Carl, der er administrerende direktør for Glaze i Danmark.

Samlet kan IO Technologies og Glaze mønstre en kundeliste, der blandt andet tæller Danfoss, Grundfos, Novo Nordisk, Sony Ericsson, Oticon, Texas Instruments, Vestas, Radiometer, GN Netcom og Brüel & Kjær.

IO Technologies har haft et langvarigt forsknings-samarbejde med DTU om blandt andet næste generationer af ultralydscannere og trådløse teknologier – et samarbejde Glaze forventer sig meget af.

- Vi er generelt meget interesserede i samarbejdet med læreanstalter og universiteter. Vi vil gerne være med til at udvikle teknologier, som er helt i front, men den type samarbejder giver også mulighed for at rekruttere de bedste hoveder, siger Michael Carl.

Prevas har øje på Danmark

Fusionen mellem Glaze og IO Technologies kommer blot 11 måneder efter, at Glaze selv blev overtaget af svenske Prevas, som er en virksomhed med speciale i udvikling af intelligente produkter og industrisystemer.

Siden opkøbet i januar er Prevas’ interesse for det hastigt voksende danske marked for embedded softwareudvikling blevet yderligere skærpet, og fusionen af Glaze og IO Technologies ligger således i tråd med Prevas’ ambition om at blive den førende leverandør på det område – ikke blot i Danmark og Øresundsregionen, men i hele Norden.

Michael Carl forventer, at det endelige køb af IO Technologies kan gå igennem ved årsskiftet.

Indtil da overvejer man, hvordan man bedst flytter sammen, så man opnår de største synergier.

Planen er også at lade navnene Glaze og IO Technologies gå på pension og ændre til at hedde Prevas. Hvornår dette sker, tør Michael Carl dog endnu ikke sige noget om.

Prevas omsatte i 2005 for 164 millioner kroner og et driftsresultat på 8,8 millioner kroner. Ved udgangen af 2005 havde man 213 medarbejdere.

Parterne oplyser ikke prisen på den forestående handel.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S