Svenskere køber danske IO Technologies

Rådgivnings- og udviklingshuset IO Technologies er på vej til at blive købt af den svenske Prevas-koncern. Prevas vil ekspandere og har fået interesse for dansk knowhow, efter selskabet sidste år købte udviklingshuset Glaze.

Den svenske børsnoterede Prevas-koncern er atter på indkøbstur i Danmark.

Denne gang er det virksomheden IO Technologies, der skal købes og fusioneres med en anden Prevas-ejet virksomhed, udviklingshuset Glaze.

Målet er, at det fusionerede selskab når helt i front inden for embedded software og produktudvikling i Danmark.

60 medarbejdere

En fusion af de to virksomheder vil skabe et udviklingshus med godt 60 ansatte og en omsætning på 40-50 millioner kroner i 2006.

IO Technologies fokuserer især på rådgivning og udvikling af elektronik til brancher som medicinalvarer, telekommunikation, fødevarer og forbrugerelektronik, og dækker, som selskabet selv udtrykker det, alt fra høreapparater til vindmøller.

Metoden har dog især været at arbejde med opgaverne in-house.

Hos Glaze har man derimod fokuseret mest på konsulentarbejde og softwareudvikling.

- Meget af dette foregår i sagens natur ude hos og i samarbejde med kunderne, siger Michael Carl, der er administrerende direktør for Glaze i Danmark.

Samlet kan IO Technologies og Glaze mønstre en kundeliste, der blandt andet tæller Danfoss, Grundfos, Novo Nordisk, Sony Ericsson, Oticon, Texas Instruments, Vestas, Radiometer, GN Netcom og Brüel & Kjær.

IO Technologies har haft et langvarigt forsknings-samarbejde med DTU om blandt andet næste generationer af ultralydscannere og trådløse teknologier – et samarbejde Glaze forventer sig meget af.

- Vi er generelt meget interesserede i samarbejdet med læreanstalter og universiteter. Vi vil gerne være med til at udvikle teknologier, som er helt i front, men den type samarbejder giver også mulighed for at rekruttere de bedste hoveder, siger Michael Carl.

Prevas har øje på Danmark

Fusionen mellem Glaze og IO Technologies kommer blot 11 måneder efter, at Glaze selv blev overtaget af svenske Prevas, som er en virksomhed med speciale i udvikling af intelligente produkter og industrisystemer.

Siden opkøbet i januar er Prevas’ interesse for det hastigt voksende danske marked for embedded softwareudvikling blevet yderligere skærpet, og fusionen af Glaze og IO Technologies ligger således i tråd med Prevas’ ambition om at blive den førende leverandør på det område – ikke blot i Danmark og Øresundsregionen, men i hele Norden.

Michael Carl forventer, at det endelige køb af IO Technologies kan gå igennem ved årsskiftet.

Indtil da overvejer man, hvordan man bedst flytter sammen, så man opnår de største synergier.

Planen er også at lade navnene Glaze og IO Technologies gå på pension og ændre til at hedde Prevas. Hvornår dette sker, tør Michael Carl dog endnu ikke sige noget om.

Prevas omsatte i 2005 for 164 millioner kroner og et driftsresultat på 8,8 millioner kroner. Ved udgangen af 2005 havde man 213 medarbejdere.

Parterne oplyser ikke prisen på den forestående handel.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo