Boet efter Dyremose - nu er småt godt for TDC

TDCs nye topboss, Jens Alder, har bebudet nedskæringer og mulige frasalg. Det giver mening for et selskab, der alt for længe har siddet mellem to stole rent strategisk.

ComputerViews: Der skal spares, formentlig sælges fra og så skal citronen presses hjemmemarkedet.

Sådan lyder i kort sammendrag det budskab TDC's nye chef Jens Alder har spredt de seneste dage, blandt andet i et interview med Computerworld.

Det er måske ikke en voldsomt inspirerende opskrift, men den giver god mening for et selskab, der i et strategisk perspektiv har haft endda meget svært ved at finde sine ben under Henning Dyremoses mangeårige ledelse.

Det bløder

Det kommer ikke som en overraskelse, at Alder vil slanke staben, rydde op i koncernens lovligt vidtforgrenede bureaukrati og skabe øgede synergier på tværs af forretningsområderne.

En af TDC's væsentlige cash cows, fastnettelefonien, bløder med en hastighed af fem-syv procent om året, og det må nødvendigvis få konsekvenser på omkostningssiden.

Der er ligeledes sund fornuft i at sælge fra.

For ærlig talt: Det er ikke den mest imponerende buket internationale aktiver TDC har samlet sig i årene under Dyremose.

I nogle tilfælde har man investeret i et godt selskab, men ikke formået at tilkæmpe sig fuld kontrol (Polkomtel i Polen er et eksempel).

I andre har man betalt overpris for aktiver, der aldrig for alvor har leveret varen (behøver vi nævne Sunrise i Schweiz?).

TDC har siddet på hænderne

Mens rivalerne Telenor og TeliaSonera har delt størstedelen af de nordiske markeder mellem sig, og investeret i international vækst, så har TDC jævnt hen siddet på hænderne inde i det hyggelige Nørregade.

En hård dom? Så prøv lige at kigge op til de statsejede nordmænd i Telenor, som med veltimede investeringer i virkelig attraktive vækstmarkeder – Rusland, Ukraine, Syd- og Sydøstasien – har skaffet sig over 100 millioner abonnenter på en syv-otte år.

Men hvad er så den positive arv fra Dyremose-årene?

At TDC med bravur har forsvaret sit territorium i Danmark.

En analyse fra de britiske telekonsulenter Ovum viser, at TDC i 2004-05 var nummer et i sammenligningen med 12 andre europæiske teleselskaber, når det gjaldt om at maksimere omsætningen på hjemmemarkedet.

Det er den succes, som praktikeren Alder vil bygge videre på, og her kan mesterlobbyisten Dyremoses evne til at stryge offentligheden og de danske beslutningstagere med hårene igen komme til sin fulde ret.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S