Ekspert: USA bør lære it-sikkerhed af EU

Mange amerikanske bankers sikkerhed på nettet er dårlig. Det skyldes, at brugerne kun skal benytte brugernavn og password som indgang til de fortrolige oplysninger. De bør lære af EU, mener en ekspert.

Hvis en identitetstyv kan få adgang til en amerikaners password til ét websted, så vil han med meget stor sandsynlighed kunne komme videre ind på vedkommendes bankkonto og overføre penge til sig selv.

Det mener FN’s International Telecommunication Union, der peger på, at virksomheder og telestyrelser bør finde på løsninger, der gør det mere sikkert at handle over nettet.

Sikkerhedsekspert Erik Sørup Andersen fra sikkerhedskontoret i It-og telestyrelsen mener, at der er to faktorer, der gør sig gældende i tyveri-processen.

- Usikkerheden i mange amerikanske netbanker og andre steder skyldes dels, at man genbruger sit password på rigtig mange sites, fordi man skal huske så mange passwords. Og dels skyldes det, at selskaberne mange steder kun benytter én-faktorløsninger, forklarer han.

Flere faktorer øger sikkerheden

En én-faktorløsning i sikkerhedssammenhæng er baseret på noget, der vides, som eksempelvis et password.

- I Danmark bruger vi to-faktorløsninger, hvor det, som vides, password, bliver kombineret med noget vi har eller er, siger han.

Noget vi har eller er skal forstås som eksempelvis en sikkerhedsnøgle eller biometrisk aflæsning. Erik Sørup Andersen forklarer, at en sikkerhedsnøgle i en fil er noget vi har, og et fingeraftryk er noget vi er.

Man kan derfor også forestille sig en tre-faktorløsninger. Og der skal noget man ved, har og er kombineres før man kan få adgang til et givent system.

Han påpeger, at danskere skal være opmærksomme på, at åbne bankkonto eller handle på sites, hvor der kun er en én-faktorløsning.

- Sikkerheden vil altid være lavere sådan steder, lyder det.

EU har to-faktorløsninger

Han forklarer, at EU for længe siden har besluttet sig for to-faktorløsninger.

- Det bliver gjort en hel del i EU for at opnå stor sikkerhed. Og det kan lande og virksomheder med én-faktorløsninger lære af for at øge sikkerheden, siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

EXCHANGE Driftskonsulenter til Flyvestation Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S