Ekspert: USA bør lære it-sikkerhed af EU

Mange amerikanske bankers sikkerhed på nettet er dårlig. Det skyldes, at brugerne kun skal benytte brugernavn og password som indgang til de fortrolige oplysninger. De bør lære af EU, mener en ekspert.

Hvis en identitetstyv kan få adgang til en amerikaners password til ét websted, så vil han med meget stor sandsynlighed kunne komme videre ind på vedkommendes bankkonto og overføre penge til sig selv.

Det mener FN’s International Telecommunication Union, der peger på, at virksomheder og telestyrelser bør finde på løsninger, der gør det mere sikkert at handle over nettet.

Sikkerhedsekspert Erik Sørup Andersen fra sikkerhedskontoret i It-og telestyrelsen mener, at der er to faktorer, der gør sig gældende i tyveri-processen.

- Usikkerheden i mange amerikanske netbanker og andre steder skyldes dels, at man genbruger sit password på rigtig mange sites, fordi man skal huske så mange passwords. Og dels skyldes det, at selskaberne mange steder kun benytter én-faktorløsninger, forklarer han.

Flere faktorer øger sikkerheden

En én-faktorløsning i sikkerhedssammenhæng er baseret på noget, der vides, som eksempelvis et password.

- I Danmark bruger vi to-faktorløsninger, hvor det, som vides, password, bliver kombineret med noget vi har eller er, siger han.

Noget vi har eller er skal forstås som eksempelvis en sikkerhedsnøgle eller biometrisk aflæsning. Erik Sørup Andersen forklarer, at en sikkerhedsnøgle i en fil er noget vi har, og et fingeraftryk er noget vi er.

Man kan derfor også forestille sig en tre-faktorløsninger. Og der skal noget man ved, har og er kombineres før man kan få adgang til et givent system.

Han påpeger, at danskere skal være opmærksomme på, at åbne bankkonto eller handle på sites, hvor der kun er en én-faktorløsning.

- Sikkerheden vil altid være lavere sådan steder, lyder det.

EU har to-faktorløsninger

Han forklarer, at EU for længe siden har besluttet sig for to-faktorløsninger.

- Det bliver gjort en hel del i EU for at opnå stor sikkerhed. Og det kan lande og virksomheder med én-faktorløsninger lære af for at øge sikkerheden, siger han.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job