Ekspert: USA bør lære it-sikkerhed af EU

Mange amerikanske bankers sikkerhed på nettet er dårlig. Det skyldes, at brugerne kun skal benytte brugernavn og password som indgang til de fortrolige oplysninger. De bør lære af EU, mener en ekspert.

Hvis en identitetstyv kan få adgang til en amerikaners password til ét websted, så vil han med meget stor sandsynlighed kunne komme videre ind på vedkommendes bankkonto og overføre penge til sig selv.

Det mener FN’s International Telecommunication Union, der peger på, at virksomheder og telestyrelser bør finde på løsninger, der gør det mere sikkert at handle over nettet.

Sikkerhedsekspert Erik Sørup Andersen fra sikkerhedskontoret i It-og telestyrelsen mener, at der er to faktorer, der gør sig gældende i tyveri-processen.

- Usikkerheden i mange amerikanske netbanker og andre steder skyldes dels, at man genbruger sit password på rigtig mange sites, fordi man skal huske så mange passwords. Og dels skyldes det, at selskaberne mange steder kun benytter én-faktorløsninger, forklarer han.

Flere faktorer øger sikkerheden

En én-faktorløsning i sikkerhedssammenhæng er baseret på noget, der vides, som eksempelvis et password.

- I Danmark bruger vi to-faktorløsninger, hvor det, som vides, password, bliver kombineret med noget vi har eller er, siger han.

Noget vi har eller er skal forstås som eksempelvis en sikkerhedsnøgle eller biometrisk aflæsning. Erik Sørup Andersen forklarer, at en sikkerhedsnøgle i en fil er noget vi har, og et fingeraftryk er noget vi er.

Man kan derfor også forestille sig en tre-faktorløsninger. Og der skal noget man ved, har og er kombineres før man kan få adgang til et givent system.

Han påpeger, at danskere skal være opmærksomme på, at åbne bankkonto eller handle på sites, hvor der kun er en én-faktorløsning.

- Sikkerheden vil altid være lavere sådan steder, lyder det.

EU har to-faktorløsninger

Han forklarer, at EU for længe siden har besluttet sig for to-faktorløsninger.

- Det bliver gjort en hel del i EU for at opnå stor sikkerhed. Og det kan lande og virksomheder med én-faktorløsninger lære af for at øge sikkerheden, siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car