Ekspert: USA bør lære it-sikkerhed af EU

Mange amerikanske bankers sikkerhed på nettet er dårlig. Det skyldes, at brugerne kun skal benytte brugernavn og password som indgang til de fortrolige oplysninger. De bør lære af EU, mener en ekspert.

Hvis en identitetstyv kan få adgang til en amerikaners password til ét websted, så vil han med meget stor sandsynlighed kunne komme videre ind på vedkommendes bankkonto og overføre penge til sig selv.

Det mener FN’s International Telecommunication Union, der peger på, at virksomheder og telestyrelser bør finde på løsninger, der gør det mere sikkert at handle over nettet.

Sikkerhedsekspert Erik Sørup Andersen fra sikkerhedskontoret i It-og telestyrelsen mener, at der er to faktorer, der gør sig gældende i tyveri-processen.

- Usikkerheden i mange amerikanske netbanker og andre steder skyldes dels, at man genbruger sit password på rigtig mange sites, fordi man skal huske så mange passwords. Og dels skyldes det, at selskaberne mange steder kun benytter én-faktorløsninger, forklarer han.

Flere faktorer øger sikkerheden

En én-faktorløsning i sikkerhedssammenhæng er baseret på noget, der vides, som eksempelvis et password.

- I Danmark bruger vi to-faktorløsninger, hvor det, som vides, password, bliver kombineret med noget vi har eller er, siger han.

Noget vi har eller er skal forstås som eksempelvis en sikkerhedsnøgle eller biometrisk aflæsning. Erik Sørup Andersen forklarer, at en sikkerhedsnøgle i en fil er noget vi har, og et fingeraftryk er noget vi er.

Man kan derfor også forestille sig en tre-faktorløsninger. Og der skal noget man ved, har og er kombineres før man kan få adgang til et givent system.

Han påpeger, at danskere skal være opmærksomme på, at åbne bankkonto eller handle på sites, hvor der kun er en én-faktorløsning.

- Sikkerheden vil altid være lavere sådan steder, lyder det.

EU har to-faktorløsninger

Han forklarer, at EU for længe siden har besluttet sig for to-faktorløsninger.

- Det bliver gjort en hel del i EU for at opnå stor sikkerhed. Og det kan lande og virksomheder med én-faktorløsninger lære af for at øge sikkerheden, siger han.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec