Hackere har knækket aktiveringen af Vista

Et program, der snyder Windows Vistas værn mod pirater, er dukket op. Programmet er en modificeret udgave af Microsofts eget program til brug for virksomheder, der har behov for at aktivere mange kopier af Vista.

Virksomhedsudgaven af Windows Vista blev lanceret for knap 14 dage siden, men allerede nu er der dukket piratsoftware op, der snyder styresystemets aktiveringsmekanisme. Det skriver IDG’s nyhedstjeneste.

Ligesom det var tilfældet med Windows XP, skal Vista aktiveres, før det fungerer. Microsoft har ændret lidt i processen og vilkårene for licensen og aktiveringen, så for at forenkle opgaven med at aktivere mange kopier, tilbyder Microsoft nu virksomhederne en række specialværktøjer.

Et af disse er Key Management Service (KMS), som gør det muligt for en virksomhed at køre et Microsoft-leveret autoriseringsprogram på det lokale netværk. I stedet for at skulle igennem en større proces, hvor hver eneste klient skal ud på internettet for at lade sig aktivere, kan det i stedet ske lokalt.

Melinda Gates

Et nyt hackerprogram, der er døbt noget så mundret som Microsoft.Windows.Vista.Local.
Activation.Server-MelindaGates, giver imidlertid brugerne en efterligning af KMS-processen.

Med programmet, der er tilgængeligt på forskellige fildelingstjenester, skulle det altså være muligt at aktivere virksomhedsudgaven af Vista.

Microsofts officielle KMS-tilbud er tilgængelig for kunder med mindst 25 Vista-maskiner. Maskinerne aktiveres ved at koble sig til KMS-serveren og skal reaktiveres hver sjette måned

KMS-serveren er dog ikke den eneste mulighed, man har som virksomhed for volumen-aktivering af Vista. Henvendelse til Microsoft via telefon eller over nettet er også en mulighed.

Benyttes af virksomheder

MelindaGates-hacket lader brugerne downloade et VMware-image af en KMS-server, som aktiverer Windows Vista Business/Enterprise, hævder hackerne.

Microsoft har indtil videre ikke ønsket at kommentere historien overfor IDG’s nyhedstjeneste, men en sikkerhedsekspert mener til gengæld, at det ikke er overraskende, at nogen har knækket KMS-systemet.

- Det viser blandt andet, at piratvirksomhed ikke kun handler om unge mennesker, der bytter filer. De eneste, der vil have udbytte af denne type hacking er jo virksomheder med volumenlicenser, siger Mikko Hypponen, chefingeniør hos sikkerhedsfirmaet F-Secure.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics