Hackere har knækket aktiveringen af Vista

Et program, der snyder Windows Vistas værn mod pirater, er dukket op. Programmet er en modificeret udgave af Microsofts eget program til brug for virksomheder, der har behov for at aktivere mange kopier af Vista.

Virksomhedsudgaven af Windows Vista blev lanceret for knap 14 dage siden, men allerede nu er der dukket piratsoftware op, der snyder styresystemets aktiveringsmekanisme. Det skriver IDG’s nyhedstjeneste.

Ligesom det var tilfældet med Windows XP, skal Vista aktiveres, før det fungerer. Microsoft har ændret lidt i processen og vilkårene for licensen og aktiveringen, så for at forenkle opgaven med at aktivere mange kopier, tilbyder Microsoft nu virksomhederne en række specialværktøjer.

Et af disse er Key Management Service (KMS), som gør det muligt for en virksomhed at køre et Microsoft-leveret autoriseringsprogram på det lokale netværk. I stedet for at skulle igennem en større proces, hvor hver eneste klient skal ud på internettet for at lade sig aktivere, kan det i stedet ske lokalt.

Melinda Gates

Et nyt hackerprogram, der er døbt noget så mundret som Microsoft.Windows.Vista.Local.
Activation.Server-MelindaGates, giver imidlertid brugerne en efterligning af KMS-processen.

Med programmet, der er tilgængeligt på forskellige fildelingstjenester, skulle det altså være muligt at aktivere virksomhedsudgaven af Vista.

Microsofts officielle KMS-tilbud er tilgængelig for kunder med mindst 25 Vista-maskiner. Maskinerne aktiveres ved at koble sig til KMS-serveren og skal reaktiveres hver sjette måned

KMS-serveren er dog ikke den eneste mulighed, man har som virksomhed for volumen-aktivering af Vista. Henvendelse til Microsoft via telefon eller over nettet er også en mulighed.

Benyttes af virksomheder

MelindaGates-hacket lader brugerne downloade et VMware-image af en KMS-server, som aktiverer Windows Vista Business/Enterprise, hævder hackerne.

Microsoft har indtil videre ikke ønsket at kommentere historien overfor IDG’s nyhedstjeneste, men en sikkerhedsekspert mener til gengæld, at det ikke er overraskende, at nogen har knækket KMS-systemet.

- Det viser blandt andet, at piratvirksomhed ikke kun handler om unge mennesker, der bytter filer. De eneste, der vil have udbytte af denne type hacking er jo virksomheder med volumenlicenser, siger Mikko Hypponen, chefingeniør hos sikkerhedsfirmaet F-Secure.

Annonce

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S