Ny Forum.dk-direktør: - Vi skal lære at tjene penge

Claus Høvelt er udnævnt til ny direktør hos Forum.dk. Målet er sorte tal på bundlinien allerede i slutningen af 2007.

Artikel top billede

Forum.dk skal have sorte tal på bundlinien allerede ved udgangen af 2007. Det fortæller nyudnævnt administrerende direktør hos den tidligere Ofir-portal, Claus Høvelt.

Den 33-årige Claus Høvelt overtager roret og direktørstolen på Forum.dk, efter at Michael Kjær i sidste måned opsagde sin stilling.

Claus Høvelt kommer fra en stilling som markedschef hos Creuna, hvor han har udviklet og implementeret digitale forretningsløsninger for firmaet.

Og selv om Claus Høvelt kun har stået ved roret på den snart 11 år gamle internetportal i en uges tid, er strategien på plads.

Sorte tal i slutningen af 2007

- Der er lagt i ovnen til et større marketingsbudget. Samtidig er det min opgave at vende de røde tal til sorte. Jeg har en forventning om, at vi får sorte tal med udgangen af 2007, siger Claus Høvelt.

Om der bliver tale om en egentlig række af sorte tal eller blot et enkelt, vil den nyudnævnte direktør ikke uddybe. Men midlerne til at opnå målet er på plads, fortæller Claus Høvelt.

- Der er helt klart tale om en satsning. Der er slet ingen planer om at skære ned. Jeg har en god støtte i ryggen af koncernen, siger Claus Høvelt.

Det er Søndagsavisen, som ejer Forum.dk, og ifølge Claus Høvelt ser koncernen både Ofir og Forum.dk som strategiske markedsområder. Også selvom der har været underskud de sidste mange år.

Derfor er det nu, det skal vendes, fortæller Claus Høvelt.

Udskiftninger og ændringer

Satsningen kommer efter et turbulent år med flere udskiftninger i toppen hos internetportalen.

Samlet har Søndagsavisen tabt langt over 150 millioner kroner på Ofir, siden dotcom-bølgen toppede omkring år 2000.

Opsigelsen kommer efter en håndfuld spændende, men også udfordrende år hos Ofir, hvor internetsatsningen har givet et samlet tab på langt over 150 millioner kroner siden de euforiske dotcom-dage i 2000.

Trods masser af konkurrenter har brugerne ikke ligefrem svigtet siden, som hver måned har omkring en million unikke besøgende.

Strategien er nu at tilbyde brugerne en følelse af at komme i godt selskab for at give konkurrenterne baghjul.

Direktøren mener nemlig, at bedre og mere sikre services med trygge rammer er vejen til flere brugere og dermed sorte tal.

Tryghed og nærhed

- Tendensen har gået imod at bruge udenlandske portaler til informationssøgning, siger Claus Høvelt.

Samtidig mener han, at behovet for nærhed og lokale, trygge rammer vil vokse til fordel for en dansk portal. Især når det har noget med folks relationer til andre mennesker at gøre.

- Siden lever i princippet i bedste velgående. Vi skal bare lære at tjene penge, siger Claus Høvelt.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S