Artikel top billede

Ny Forum.dk-direktør: - Vi skal lære at tjene penge

Claus Høvelt er udnævnt til ny direktør hos Forum.dk. Målet er sorte tal på bundlinien allerede i slutningen af 2007.

Forum.dk skal have sorte tal på bundlinien allerede ved udgangen af 2007. Det fortæller nyudnævnt administrerende direktør hos den tidligere Ofir-portal, Claus Høvelt.

Den 33-årige Claus Høvelt overtager roret og direktørstolen på Forum.dk, efter at Michael Kjær i sidste måned opsagde sin stilling.

Claus Høvelt kommer fra en stilling som markedschef hos Creuna, hvor han har udviklet og implementeret digitale forretningsløsninger for firmaet.

Og selv om Claus Høvelt kun har stået ved roret på den snart 11 år gamle internetportal i en uges tid, er strategien på plads.

Sorte tal i slutningen af 2007

- Der er lagt i ovnen til et større marketingsbudget. Samtidig er det min opgave at vende de røde tal til sorte. Jeg har en forventning om, at vi får sorte tal med udgangen af 2007, siger Claus Høvelt.

Om der bliver tale om en egentlig række af sorte tal eller blot et enkelt, vil den nyudnævnte direktør ikke uddybe. Men midlerne til at opnå målet er på plads, fortæller Claus Høvelt.

- Der er helt klart tale om en satsning. Der er slet ingen planer om at skære ned. Jeg har en god støtte i ryggen af koncernen, siger Claus Høvelt.

Det er Søndagsavisen, som ejer Forum.dk, og ifølge Claus Høvelt ser koncernen både Ofir og Forum.dk som strategiske markedsområder. Også selvom der har været underskud de sidste mange år.

Derfor er det nu, det skal vendes, fortæller Claus Høvelt.

Udskiftninger og ændringer

Satsningen kommer efter et turbulent år med flere udskiftninger i toppen hos internetportalen.

Samlet har Søndagsavisen tabt langt over 150 millioner kroner på Ofir, siden dotcom-bølgen toppede omkring år 2000.

Opsigelsen kommer efter en håndfuld spændende, men også udfordrende år hos Ofir, hvor internetsatsningen har givet et samlet tab på langt over 150 millioner kroner siden de euforiske dotcom-dage i 2000.

Trods masser af konkurrenter har brugerne ikke ligefrem svigtet siden, som hver måned har omkring en million unikke besøgende.

Strategien er nu at tilbyde brugerne en følelse af at komme i godt selskab for at give konkurrenterne baghjul.

Direktøren mener nemlig, at bedre og mere sikre services med trygge rammer er vejen til flere brugere og dermed sorte tal.

Tryghed og nærhed

- Tendensen har gået imod at bruge udenlandske portaler til informationssøgning, siger Claus Høvelt.

Samtidig mener han, at behovet for nærhed og lokale, trygge rammer vil vokse til fordel for en dansk portal. Især når det har noget med folks relationer til andre mennesker at gøre.

- Siden lever i princippet i bedste velgående. Vi skal bare lære at tjene penge, siger Claus Høvelt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere