Danske webudviklere plages af stress

Lønstatistik: Webudviklerne scorer den næststørste lønfremgang, men har det højeste sygefravær på grund af stress, viser Computerworlds store lønstatistik.

Artikel top billede

Hvis tingenes tilstand alene gøres op i penge, var 2006 et godt år for webudviklerne, som fik en lønforhøjelse på otte procent i snit.

Nogle har fået lidt mindre, de fleste har fået mere. Og de, der har skiftet job, har fået allermest.

Men hvis tingenes tilstand også omfatter sundhed og sammenhæng mellem arbejde og fritid, var 2006 et ringe år for webudviklerne.

Ganske vist overarbejder webudviklerne kun i moderat grad. Men stressniveauet er helt oppe at ringe med 37 procent, som oplever en stigende grad af stress.

Og webudviklerne er den gruppe af it-ansatte, som bliver hyppigst syge af stress. Hele 16 procent har inden for de seneste tre år været sygemeldt på grund af stress.

Skift job og scor kassen

13 procent af webudviklere svarer i undersøgelsen, at de har skiftet job inden for det seneste år, og de har tilsammen oplevet en lønfremgang på hele 24 procent.

De, der er blevet i deres stillinger, har kun fået seks procent mere. Så meget for loyalitet.

Der ligger en virksomhedsejer i maven på mange webudviklere. 29 procent overvejer at blive selvstændig, mens 16 procent allerede har deres egen virksomhed.

Tre ud af fire er tilfredse med deres lønniveau, lidt færre er tilfredse med lønudviklingen. Atter har jyderne grund til mest utilfredshed, for en jysk webudvikler tjener små 70.000 kroner mindre om året end kollegaen i København.

Facts om webudvikleren

Månedsløn: 34.658 kroner.

Lønstigning: Otte procent.

Plads i lønhierarkiet: 8.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen