Danske webudviklere plages af stress

Lønstatistik: Webudviklerne scorer den næststørste lønfremgang, men har det højeste sygefravær på grund af stress, viser Computerworlds store lønstatistik.

Artikel top billede

Hvis tingenes tilstand alene gøres op i penge, var 2006 et godt år for webudviklerne, som fik en lønforhøjelse på otte procent i snit.

Nogle har fået lidt mindre, de fleste har fået mere. Og de, der har skiftet job, har fået allermest.

Men hvis tingenes tilstand også omfatter sundhed og sammenhæng mellem arbejde og fritid, var 2006 et ringe år for webudviklerne.

Ganske vist overarbejder webudviklerne kun i moderat grad. Men stressniveauet er helt oppe at ringe med 37 procent, som oplever en stigende grad af stress.

Og webudviklerne er den gruppe af it-ansatte, som bliver hyppigst syge af stress. Hele 16 procent har inden for de seneste tre år været sygemeldt på grund af stress.

Skift job og scor kassen

13 procent af webudviklere svarer i undersøgelsen, at de har skiftet job inden for det seneste år, og de har tilsammen oplevet en lønfremgang på hele 24 procent.

De, der er blevet i deres stillinger, har kun fået seks procent mere. Så meget for loyalitet.

Der ligger en virksomhedsejer i maven på mange webudviklere. 29 procent overvejer at blive selvstændig, mens 16 procent allerede har deres egen virksomhed.

Tre ud af fire er tilfredse med deres lønniveau, lidt færre er tilfredse med lønudviklingen. Atter har jyderne grund til mest utilfredshed, for en jysk webudvikler tjener små 70.000 kroner mindre om året end kollegaen i København.

Facts om webudvikleren

Månedsløn: 34.658 kroner.

Lønstigning: Otte procent.

Plads i lønhierarkiet: 8.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura