Danske webudviklere plages af stress

Lønstatistik: Webudviklerne scorer den næststørste lønfremgang, men har det højeste sygefravær på grund af stress, viser Computerworlds store lønstatistik.

Artikel top billede

Hvis tingenes tilstand alene gøres op i penge, var 2006 et godt år for webudviklerne, som fik en lønforhøjelse på otte procent i snit.

Nogle har fået lidt mindre, de fleste har fået mere. Og de, der har skiftet job, har fået allermest.

Men hvis tingenes tilstand også omfatter sundhed og sammenhæng mellem arbejde og fritid, var 2006 et ringe år for webudviklerne.

Ganske vist overarbejder webudviklerne kun i moderat grad. Men stressniveauet er helt oppe at ringe med 37 procent, som oplever en stigende grad af stress.

Og webudviklerne er den gruppe af it-ansatte, som bliver hyppigst syge af stress. Hele 16 procent har inden for de seneste tre år været sygemeldt på grund af stress.

Skift job og scor kassen

13 procent af webudviklere svarer i undersøgelsen, at de har skiftet job inden for det seneste år, og de har tilsammen oplevet en lønfremgang på hele 24 procent.

De, der er blevet i deres stillinger, har kun fået seks procent mere. Så meget for loyalitet.

Der ligger en virksomhedsejer i maven på mange webudviklere. 29 procent overvejer at blive selvstændig, mens 16 procent allerede har deres egen virksomhed.

Tre ud af fire er tilfredse med deres lønniveau, lidt færre er tilfredse med lønudviklingen. Atter har jyderne grund til mest utilfredshed, for en jysk webudvikler tjener små 70.000 kroner mindre om året end kollegaen i København.

Facts om webudvikleren

Månedsløn: 34.658 kroner.

Lønstigning: Otte procent.

Plads i lønhierarkiet: 8.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job