It-branchen stiger i løn og stresser mere

Lønstatistik 2007: It-lønnen tog en grønlænder-vending i 2006 med en stigning på 5,9 procent. It-folket er atter klar til at danse resten af arbejdsmarkedet bagud af lønfesten.

Døren til den store lønfest med kulørte lamper og fri bar er ikke slået op på vid gab endnu.

Men det snerper derhen ad, for 2006 var et vendepunkt for de seneste års vigende lønudvikling for it-ansatte.

Efter bundskraber-året 2005, hvor it-lønfremgangen var 4,1 procent, er it-ansatte atter trukket ud i overhalingsbanen og suser fra det øvrige arbejdsmarked med en stigning sidste år på 5,9 procent.

40.102 i snit

Det betyder, at gennemsnitslønnen for en dansk it-ansat er 40.102 kroner, og dermed et par tusind kroner mere end gennemsnitslønnen i 2005.

I 2005 havde 42 procent ikke fået lønforhøjelse. I 2006 er tallet nede på 30 procent.

Samtidig øger it-folket indtjeningen dobbelt så hurtigt som resten af arbejdsmarkedet.

Ifølge tal fra Danmarks Statistik var lønnen i den private sektor under et steget 3,1 procent fra 3. kvartal 2005 til 3. kvartal 2006.

Regnes den offentlige lønstigning med ender man på tallet 2,7 procent.

Gode, gamle dotcom

Opsvinget har altså ramt it-lønningerne, og it-fagforbundet Prosa forudser, at 2007 vil vise lønstigninger på samme niveau som i de gamle dotcom-dage, altså en lønstigning på ti procent.

Prosa organiserer cirka 13.000 it-folk i den teknisk tunge ende, og fagforeningens egen lønstatistik viser en lønfremgang på 9,6 procent det forløbne år.

– Vi oplevede allerede i foråret 2006, at it-lønningerne var steget betydeligt. Det er kun gået bedre med beskæftigelsen siden da – så ja, bøtten er vendt, siger formand Peter Ussing.

Han peger på den betydelige mangel på it-folk i Danmark, der tvinger virksomhederne til også at konkurrere på lønningerne.

Det handler om de it-ansatte

Computerworlds lønstatistik er Danmarks eneste lønundersøgelse, der dækker alle it-ansatte, uanset om de er privat eller offentligt ansatte eller arbejder i en bruger- eller leverandørvirksomhed.

Det er altså ikke it-branchen, vi spørger, ligesom det heller ikke er bestemte fagforeningsmedlemmer, der svarer: Det er hele skaren af ansatte i Danmark, der har it som deres daglige arbejde.

Undersøgelsen er gennemført hvert år siden 1998 ved at spørge cirka 50 personer fra hver af ti stillingskategorier, som vi har udvalgt. Fra it-chefer over systemudviklere og sælgere til it-supportere.

Altid begunstiget

Nu har it-ansatte aldrig hørt til de mindst begunstigede hvad angår lønudvikling.

De er altid steget mere i løn end resten af det arbejdende folk, og ved årtusindskiftet var en årlig lønstigning på over ti procent ganske normalt.

Stigningstakten blev sat gevaldigt ned, især efter terrorangrebet i New York 11. september 2001, og en generel afmatning satte ind.

It-lønnen arbejdede sig langsomt, men sikkert, ned på en udvikling, der lignede det øvrige arbejdsmarkeds.

Men nu vender udviklingen med små årgange, samfundsøkonomisk optur og erhvervslivets rift om de tunge it-kompetencer, alt sammen forhold der bidrager til at placere it-folket i toppen af lønudviklingen i 2006.

It-chefen styrer - igen

Øverst i lønhierarkiet finder vi ligesom i de andre år, it-cheferne. De havde i 2006 en gennemsnitlig månedsløn på knap 49.000 kroner og en lønfremgang på 5,5 procent.

Til gengæld er det sælgerne, der løber med prisen for største lønfremgang. Landets it-salgskonsulenter kunne pynte deres lønkonti med 8,8 procent mere i det forgangne år.

De overhaler dermed sidste års andenplads som bedst lønnede efter it-cheferne, nemlig systemudvikler og programmører, som til gengæld er dumpet ned på en fjerdeplads, efter sælgere og ERP-konsulenter.

Der er nu ikke grund til at have ondt af dem, for tilfredsheden med lønnen er stor blandt programmører og systemudviklere, hvor hele 87 procent er tilfredse med deres lønniveau.

Det er ERP-folket til gengæld ikke.

Hver fjerde mener, de får for lidt, og især kan ERP-konsulenterne i Jylland kigge langt over bæltet efter de høje gager, der udbetales i hovedstadsområdet, hvor københavnerne henter godt og vel 165.000 kroner mere om året.

Stress, og mere stress

Computerworld har i denne udgave af lønundersøgelsen spurgt til de de it-ansattes stressniveau.

Resultatet er skræmmende: 7,4 procent siger, at de inden for de seneste tre år har været sygemeldt med stress. Samtidig oplever hele 38 procent, at deres hverdag er blevet mere stresset sammenlignet med det foregående år.

Det hænger muligvis sammen med, at 73 procent har overarbejde i større eller mindre omfang, og hele 38 procent bruger mere end 20 procent længere tid på deres job, end deres kontrakt siger, de skal.

2,9 procent arbejder endda mere end 60 procent over. Mon ikke de på et eller andet tidspunkt vil optræde som røde tal i stressstatistikken?

Kronede dage for sælgerne

Efterspørgslen på folk, som kan sælge it-løsninger, er stor, og it-salgskonsulenterneer er steget procentvis mest, hele 8,8 procent i løbet af sidste år.

Dermed indtager de andenpladsen i lønhierarkiet, som de bedst betalte efter it-cheferne.

De provisionslønnede sælgere har malket mest mælk i spanden. En provisionslønnet sælger, hvis løn er baseret på over 20 procent provision, henter over 100.000 kroner mere hjem på årsbasis, end sælgere, som kun får deres faste løn.

Webudviklere mest stresssyge

Trods en imponerende lønstigning på otte procent, hører webudviklerne slet ikke til de bedst lønnede i it-branchen.

I Computerworlds undersøgelse ligger de på en ottendeplads i lønhierarkiet. Alligevel er tre ud af fire tilfredse med deres lønniveau.

De sidste 25 procent, som ikke er det, arbejder muligvis i Jylland. Her tjener en webudvikler i snit 70.000 kroner mindre om året end en webudvikler i København.

Men alt har en pris. Selvom webudviklerne ikke har meget overarbejde, er de undersøgelsens mest stressramte gruppe: 37 procent oplever en stigende grad af stress, og hele 16 procent har inden for det seneste år har været sygemeldt på grund af stress.

Læs i den kommende tid mere om lønudviklingen i it-branchen på cw.dk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job