It-sælgernes lønstigninger giver alle baghjul

Lønstatistik: Hver femte it-salgskonsulent har sin egen virksomhed ved siden af hovedbeskæftigelsen. 13 procent overvejer at blive selvstændig, mens hver 10. har prøvet. Samtidig er sælgerne steget mest i løn.

Artikel top billede

Danske it-salgskonslulenter kan ikke få arbejde nok.

Ikke alene arbejder næsten halvdelen, 46 procent, mere end den normale arbejdstid. Men sandelig om ikke 21 procent også har deres egen virksomhed ved siden af.

Ligesom i Computerworlds lønundersøgelse fra 2005, var det i 2006 de provisionslønnede sælgere, som havde de højeste indkomster.

80.000 mere om året

De tjener cirka 80.000 kroner mere om året end deres kolleger, hvis aflønning ikke er sat efter deres salgsresultater.

Den fastlønnede sælgerskare har da også kun opnået en lønfremgang på fem procent mod de andres næsten 16 procent.

De fleste it-sælgere er veluddannede og har mellemlange og lange videregående uddannelser. En it-mæssig uddannelse har dog kun hver fjerde.

Halvdelen har ikke prioriteret at tage nogen form for efteruddannelse, mens 15 procent har taget kurser af forskellig karakter.

Det initiativ giver sig udslag i en lønfremgang til gruppen på 12,7 procent.

77 procent er tilfredse med deres lønniveau, lidt færre med lønudviklingen.

Hver femte it-sælger oplever hverdagen som mere stressende, og otte procent har inden for det seneste år været sygemeldt med en stressrelateret lidelse.

Trængslerne har ikke fået dem til at søge nyt job, for under fire procent er aktive i jobmarkedet.

Alder er en faktor og de ældste it-salgskonsulenter tjener meget mere end de yngre kolleger.

Faktisk tjener de seks ældste sælgere over 49 år i undersøgelsen 156.000 kroner mere om året, end deres syv yngste kolleger mellem 19-29 år.

De unge har til gengæld fået en pæn lønstigning på godt 14 procent.

Kridt til kvindesko

Også for it-sælgere gælder det, at lønnen i hovedstaden er større end i Jylland, nemlig et halvt hundrede tusind kroner mere om året.

Kvindelige it-salgskonsulenter er der kun er tre af i undersøgelsen.

De skal virkelig til at kridte skoene: De tjener i snit 180.000 kroner mindre om året end deres mandlige kolleger.

Facts om it-salgskonsulent

Månedsløn: 44.865 kroner.

Lønstigning: 8,8 procent.

Plads i lønhierarkiet: 2

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S