Danske it-firmaer bliver i Indien trods enorme løn-løft

Enorme lønstigninger er ikke nok til at skræmme danske it-firmaer ud af Indien.

Mens danske programmører og systemudviklere i løbet af sidste år oplevede en lønfremgang på 3,4 procent, fik deres kolleger i Indien 18,7 procent mere i løn.

Det viser tal fra henholdsvis Computerworlds egen lønundersøgelse og tal fra analysehuset IDC.

Udgangspunktet er retfærdigvis forskelligt, og de indiske programmører tjener stadig væsentligt mindre end de danske.

De danske programmører fik i snit godt 42.000 kroner om måneden i 2006.

En helt tung, indisk programmør med ledelsesansvar og årelang erfaring, kan tjene et sted mellem 20.000 og 30.000 om måneden, lyder erfaringen fra danske Kring Technologies.

Virksomheden beskæftiger cirka 60 indere i sin udviklingsafdeling i Indien.

"En nyudannet it-kandidat i Indien får cirka 3.000 kroner om måneden. Folk med nogen erfaring seks-syv tusind om måneden, eller små 80.000 om året," vurderer Randi Mørk Lildballe, HR-manager hos Kring, og netop hjemvendt fra Indien.

Hellere et kedeligt job

For den indiske it-medarbejder er virksomhedens renomme ligeså vigtig som lønnens størrelse.

Virksomheden skal helst hedde IBM, Microsoft og Google - også selvom de kunne tjene det samme og have et mere spændende job i en mindre kendt virksomhed.

"De vil hellere have et kedeligere job til den samme løn i en kendt virksomhed," siger Emil Spanner, som er projektleder Kring Technologies.

Lønnen er dog stadig et væsentligt parameter.

"Vi oplever, at kandidaten efter en jobsamtale kommer med et tilbud fra en anden virksomhed og spørger, om vi kan matche det," fortæller Emil Spanner

Job-skift hvert andet år

Den hidsige lønudvikling, som IDC India dokumenterer i sin analyse, kommer ikke bag på Jakob de Lemos, medstifter og CTO i danske iMotions, der for et halvt år siden åbnede egen udviklingsafdeling i Hyderabad i Indien, hvor virksomheden i dag har 25 indere ansat.

"Vi mærker ikke lønpresset så meget hos de nyuddannede, men i toppositionerne er lønnen ved at være høj," siger Jakob de Lemos,

Han forklarer, at det er normalt, at den første ansættelse varer et par år, når en inder forlader universitetet med en grad i computer science.

"Men så skifter de også job. Inderen regner ofte med en lønstigning på mellem 15 og 25 procent, når han skifter job. Det er en af grundene til, at det stiger vanvittigt hernede. I løbet af de første 10 år af karrieren, er det normalt at skifte job hvert andet år," siger han.

Mange indere kommer desuden tilbage efter at have boet en årrække i USA, og det er også med til at presse lønniveauet op, vurderer han.

Inflation i inder-løn

Der er også gået inflation i de hidsige lønstigninger, vurderer Jes K. Petersen, som direktør i danske Internexium Software, der beskæftiger en håndfuld indere i sin indiske salgs- og udviklingsorganisation.

"Det er især på ingeniørområdet, at lønningerne er pumpet op, så du ikke nødvendigvis får, hvad du betaler for," siger han.

Selvom det er universelt at forvente mere i løn ved jobskift, er forventningerne Indien mere massive.

"De har ofte urimelige forventninger, nogle gange om 50 procent mere, hvis de går fra en indisk virksomhed til en multinational," siger Jes K. Petersen.

Han har skullet betale meget mere i løn, end han havde regnet med. Det var dog ikke til en programmør, men til en salgschef.

"Han var dyrere, end vi havde regnet med. Til gengæld er han også dygtig," siger han.

For mange fordele

Det er stadig let at skaffe kvalificeret arbejdskraft i Indien, og derfor er Indien stadig attraktiv og vil være det i lang tid fremover, mener iMotions Jakob de Lemos.

"Der er for mange fordele forbundet med landet i forhold til resten af Asien: Inderne er veluddannede, og de taler engelsk. De er unge, når de starter karrieren, og på de lavere niveauer er det let at skaffe arbejdskraft," siger han.

Han ser ikke det store problem i, at de nye medarbejdere typisk forlader virksomheden efter et par år. Sådan er vilkårene bare, og det må man tage med i sin planlægning, siger han.

"Vi gør meget ud af at motivere folk til at blive hos os via vores firmakultur."

Fra Indien til Vietnam

Der er med andre ord plads til, at den indiske it-løn kan stige med mange procent i mange år endnu, inden det bliver økonomisk uattraktivt for danske it-virksomheder at lægge deres udviklingsafdelinger her.

"Men der er en klar tendens i retning af, at man outsourcer fra Indien til Vietnam og Kina, netop på grund af de stigende lønninger," siger han.

iMotions er ikke primært i Indien for at spare penge på arbejdskraft, understreger Jakob de Lemos.

"Selvfølgelig har det betydning, men det handler om kompetencer, som vi ikke kan få i Danmark eller i Europa. Inderne er enormt dygtige på deres enkelte felter. Så når vi bygger en hel software, er det et optimalt miljø," siger han.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S