Sådan kommer du godt i gang med Linux, del 1

Har du altid kun brugt Windows, men haft et ønske om at prøve Linux? Computerworld hjælper dig på vej. Læs første kapitel af Computerworlds guide til, hvordan du kommer i gang.

Artikel top billede

Del 1: Distribution Når du tager springet fra Windows til Linux er den første store udfordring at vælge en distribution blandt de flere hundrede, man kan vælge mellem.

I skrivende stund er der 359 forskellige distributioner ifølge DistroWatch.com.

Hver distribution er forskellig fra hinanden. Men de bygger alle på den samme centrale “kerne”, som blandt andet sørger for at håndtere processer samt at understøtte printer, scanner, mus, tastatur og så videre.

Forskellen ligger blandt andet i, hvilken grafisk brugerflade, der benyttes, og hvilken software der er en del af distributionen.

Ingen panik

Men gå ikke i panik. Som nybegynder i Linux-verdenen er der nogle få distributioner, der er bedre egnede end andre til at starte med.

Jeg har selv prøvet Ubuntu, openSUSE og PCLinuxOS og foretrækker klart sidstnævnte. Ubuntu benytter skrivebordsmiljøet Gnome, mens de to andre benytter KDE.

Gnome er et forholdsvis enkelt skrivebordsmiljø, der er designet til at være nemt at overskue.

KDE har langt flere features, men kan også hurtigt blive forvirrende. Til gengæld er der bedre muligheder for at tilpasse skrivebordsmiljøet til din egen smag.

Personligt er jeg glad for at have startet med Ubuntu og Gnome. Men efterhånden som jeg blev mere fortrolig med Linux, er jeg begyndt at foretrække KDE.

I sidste ende er det dog et spørgsmål om smag.

Prøv dig frem

Erfaringerne i denne artikelserie bygger på de tre ovennævnte distributioner.

Andre store distributioner, der skulle være forholdsvis begyndervenlige, er blandt andet Mint, Fedora og SimplyMepis.

Hvilken der passer til netop dig, finder du dog kun ud af ved at prøve dig frem. Der findes et hav af hjemmesider og internetforums, der kan hjælpe med at danne et overblik.

Læs anden artikel i serien onsdag, hvor vi skal kigge på installation.

Siden 1. februar 2007 har forfatteren til disse linjer eksperimenteret med Linux set fra en Windows-brugers synspunkt. Resultatet har kunnet følges i Linux-bloggen på computerworld.dk. Denne artikelserie bygger på disse erfaringer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job