Sådan kommer du i gang med Linux, del 3

Har du altid kun brugt Windows, men haft et ønske om at prøve Linux? Tredje del af Computerworlds Linux-guide handler om installation af nye programmer.

Artikel top billede

Del 3: Installation af nye programmer: I Windows er du vant til at skulle finde og downloade den ønskede software på internettet, hvis du vil installere nye programmer.

I Linux foregår det lidt anderledes, og for almindelige brugere er det nok en af de største forskelle fra Windows.

Den typiske måde er at bruge et såkaldt pakkehåndteringsprogram som for eksempel Synaptic.

Marker og vupti

Her markerer du blot de ønskede programmer, og Synaptic downloader og installerer så softwaren for dig.

I visse tilfælde vil det dog være nødvendigt at tilføje nogle “repositories” eller softwarekilder til programmet.

En alternativ måde at installere nye programmer i Ubuntu er at vælge Programmer -> Tilføj/Fjern.

Finder du ikke den ønskede software her, kan du også vælge at installere programmet Automatix, der giver dig mulighed for at installere blandt andet multimediedrivere og andet godt.

Mange erfarne Linux-brugere anbefaler dog, at man benytter et pakkehåndteringsprogram eller installerer via en terminal ved at bruge kommandoen apt-get. Synaptic er en grafisk frontend til apt-get.

Trådløst netværk

På alle de tre testede distributioner er det nemt at tilslutte sig et trådløst netværk. Dog understøtter Ubuntu ikke som standard WPA-kryptering.

Problemet kan løses ved at installere programmet Network Manager, der nemt kan findes i Synaptic.

I både SUSE og Ubuntu bliver adgangskoden til krypterede trådløse netværk opbevaret i en slags nøglering, der beskyttes af en adgangskode.

Det er et irritationsmoment, at man skal skrive denne adgangskode, hver gang man starter maskinen op og ønsker at logge på et sikret netværk.

Der findes en løsning, der automatisk åbner nøgleringen. Det sker ved at installere PAM (pluggable authentication module).

Der eksisterer endnu ikke en Ubuntu-pakke til PAM. Derfor skal du selv compile PAM fra bunden. Det er imidlertid ikke så svært, som det lyder.

På Ubuntu Danmarks hjemmeside findes en udmærket how-to, der guider nemt igennem processen.

SUSE har samme irritationsmoment og kræver også, at man låser nøgleringen, der i SUSE hedder KDE Wallet, op med en adgangskode.

Jeg er ikke klar over, om problemet kan løses på samme måde i SUSE som i Ubuntu.

PCLinuxOS har til gengæld ikke dette irritationsmoment, og du slipper for at skulle låse en nøglering op, når du vil logge på et krypteret trådløst netværk.

Læs fjerde kapitel i serien i morgen, hvor vi skal kigge på multimedie, lækker eyecandy og hjælp til Linux

Siden 1. februar 2007 har forfatteren til disse linjer eksperimenteret med Linux set fra en Windows-brugers synspunkt. Resultatet har kunnet følges i Linux-bloggen på computerworld.dk. Denne artikelserie bygger på disse erfaringer.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S