GPRS-brugere betaler for hackingforsøg

Ubeskyttede GPRS-systemer står pivåbne for hackere, og brugeren betaler for deres forsøg på indtrængning.

Indhold

GPRS-netværk, som ikke er beskyttet af firewall-teknologi, efterlader brugerne i hænderne på hackere. Derudover betaler brugerne for hackernes forsøg på indtrængning.

Den amerikanske udgave af Computerworld beretter, at selskabet T-Mobile, et amerikansk datterselskab af tyske Deutsche Telekom, har oplevet at mere end 100 brugere blev udsat for hackingforsøg, før firmaet beskyttede det åbne delnetværk.

Den manglende beskyttelse var resultatet af en midlertidig fejl.

Ifølge en analytiker fra Gartner er det den første rapporterede hændelse, hvor ubeskyttede brugere udsættes for hacking.

De fleste GPRS-abonnenter betaler per løbende megabyte, og den trafik, som udløses af forsøg på hacking, betales så af abonnenten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere