Verdens forbrugere fortsat vilde med Apple

På trods af 100 millioner solgte iPod er der intet, der tyder på at markedet er ved at være mættet. Det viser Apples kvartalsregnskab, der også kan fortælle om solid medvind for Apples Macintosh-computere.

Der var næppe nogen hos Apple, der havde forventet, at iPoden ville blive så gedigen en succes, som tilfældet blev det, da den lille afspiller blev lanceret i 2001.

For selvom Apple for kort tid siden kunne fortælle, at virksomheden havde solgt iPod nummer 100 millioner, er der alligevel ikke noget der tyder på, at markedet er ved at værre mættet.

Det fremgår af regnskabet for andet kvartal, som virksomheden fremlagde igår.

Godt gang i salget

Regnskabet viser, at Apple i kvartalet, der endte 31. marts, solgte 10,549,000 iPods. Det er 24 procent flere iPods, end Apple langede over disken i samme periode for et år siden.

Men det er ikke kun iPod'en det går godt for.

Kvartalsregnskabet viser nemlig også, at salget af Macintosh-computere er en god forretning for virksomheden fra Sillicon Valley.

Det er nemlig lykkes at løfte salget af computere med 36 procent i forhold til andet kvartal 2006, og 1.517.000 computere er blevet afsat.

Væksten større en gennemsnittet

"Mac'en vinder tydeligvis markedsandele med et salg, der er steget 36 procent. Det er mere end tre gange den generelle vækstrate i industrien," lyder det fra Apple-chef Steve Jobs

Alt i alt omsatte Apple for 28.39 millarder kroner i kvartalet, der gav et overskud på 4.2 millarder kroner. For et år siden var tallene henholdsvis 25.11 milliarder i omsætning og et overskud på 2.2 millarder kroner.

Dermed er kvartalet det bedste marts-kvartal i firmaets historie, fortæller Peter Oppenheimer, Apples økonomichef.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS