Nørderne kan sagtens drive forretning

Tema: De er godt uddannede inden for deres felt. Nogle gange underviser de stadig på universiteter. De kan sagtens skabe virksomheder og blive direktører, men de er et mindretal. Computerworlds tema om job og karriere sætter spot på de mere tekniske nørder, der skaber virksomheder eller bliver direktører.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær

I 1986 delte tre matematikere fra Aarhus Universitet en flaske rødvin og snakkede om at grundlægge en virksomhed. Det blev begyndelsen på den internationale krypteringsvirksomhed Cryptomathic.

"For sådan nogle rene matematikere som os var det spændende at se en helt ny anvendelse af matematik," husker medstifter Ivan Damgaard.

Det sker, at universiteternes nørd-miljøer bliver fødekæde for vaskeægte it-successer.

Mest markant i de senere år er Google, der er skabt af Larry Page og Sergei Brin, der begge er akademikerbørn og havde sin gang på universitetet Stanford, inden de startede søgemaskinegiganten.

Også stifterne af Navision, der senere fusionerede med Damgaard og blev opkøbt af Microsoft, gik flere år på ingeniørstudiet – med speciale i datalogi – før de grundlagde deres virksomhed.

Fra samme verden har Klaus Holse Andersen, der har det globale ansvar for salg af Microsofts forretningsapplikationer, også en kandidatgrad i datalogi.

Mange iværksættere på datalogi-studiet

Men et hurtigt kig ud over direktører og bestyrelsesmedlemmer viser også, at folk med teknisk viden bestemt ikke er dominerende.

Ivan Damgaard bruger i dag det meste af sin tid som professor på Datalogisk Institut på Aarhus Universitet.

Han gør opmærksom på, at datalogistudierne faktisk producerer et højt antal iværksættere i forhold til mange andre institutter på universiteterne, men der er stadig mange, der simpelthen ikke har lysten til chefjobs.

"Cryptomathic havde ikke eksisteret i dag, hvis vi bare havde været nørder og ikke villet opføre os som andet end det," siger Ivan Damgaard.

Han mener, at det samme gælder for andre med smal teknisk viden.

"Nogle har bare mere lyst til forskning."

Fra motor til bil

I begyndelsen behøvede virksomhedsejerne dog ikke at udvikle forretningsevner.

Der var mangel på folk, der vidste noget om sikkerhed og kryptering, og fritidsvirksomheden fik derfor automatisk nye ordrer efterhånden.

Men så ændrede tiderne sig.

"Du blev nødt til at sælge en hel bil og ikke kun motoren. Det var det ingen penge i. Så vi måtte blive flere mennesker," siger Ivan Damgaard.

Managementfolk nej tak

Derfra var Cryptomathic ikke mere et fritidsprojekt, men en virksomhed med ansatte.

Ifølge Ivan Damgaard overlevede virksomheden kun, fordi folk i virksomhedens inderkreds syntes, det var sjovt at drive virksomhed og efterhånden udviklede nogle forretningsevner.

Ifølge Ivan Damgaard gælder det især medstifteren Peter Landrock, der i dag er virksomhedens bestyrelsesformand,

Interessant nok har virksomheden dog stadig en administrerende direktør, Torben Pryds Pedersen, der kommer fra den tekniske forskningsverden.

Cryptomathic har nemlig ikke haft gode erfaringer med at hente folk ind fra management-verdenen.

"Vi kan have været uheldige. Men det er en speciel ting at styre nichevirksomhed som vores. Hvis man ringer til nogen og siger: "Jeg er fra Cryptomathic", så skal man kunne forklare, hvem vi er," siger Ivan Damgaard og mener, at det kræver en teknisk forståelse for virksomhedens produkter.

Computerworld kigger i disse uger på nogle af de arketyper, der præger it-branchens direktør- og bestyrelsesgange. Udover iværksætteren kigger vi på nørden, forretningsmanden og den rastløse, der skifter fra direktørjob til direktørjob.

Annonceindlæg fra DE-CIX

At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job