Jens Alder: Tele2-salg var et logisk skridt

TDCs koncerndirektør, Jens Alder, lader sig ikke ryste af konkurrenten Telenors opkøb af danske Tele2. "Det er et led i en forventet konsolidering," mener han.

Artikel top billede

Det var ingen overraskelse hos TDCs koncernschef Jens Alder, da pressemeddelelsen om at Telenor havde købt det danske teleselskab Tele2 landede i inboksen klokken 8:05 imorges.

Opkøbet var nemlig et ventet træk fra konkurrenten, der i forvejen ejer selskaberne Sonofon og Cybercity.

Men selvom købet giver Telenor en endnu større bid af den danske kage, afviser Jens Alder, at opkøbet kræver en reaktion fra TDC.

"Vi skal ikke reagere på det, for det er ikke vores kunder eller vores net. Det er en forventet konsolidering inden for vores branche i Danmark, og derfor påkræver det slet ingen reaktion fra vores side," siger han.

Med overtagelsen af Tele2 går Telenor frem til 27.3 procent af det danske mobilmarked og 14 procent af bredbåndsmarkedet.

Opkøb ændrer ikke markedet

Jens Alder forventer ikke, at det vil få nogen større effekt på markedet, at konkurrenten i dag har styrket sin position i Danmark.

"Vi har en konkurrent, som vi tager alvorligt, men det er den bedste, der vinder. Jeg kan ikke se, at opkøbet skulle forandre noget principelt, men selvfølgelig er jeg spændt på, hvad der nu sker," siger han.

Danmark endelig som resten af Europa

Han afviser at spekulere i Telenors motivation for købet, men kan godt forstå, at Tele2 har sagt ja til Telenors købstilbud.

For uden sit eget net får serviceprovidere som Tele2, der lejer sig ind på andre operatøres net, sværere og sværere ved at klare sig på markedet, mener Jens Alder.

Med købet er endnu en netløs teleoperatør forsvundet fra det danske marked, og det passer fint med de internationale tendenser.

"Købet af Tele2 er et af de allersidste logiske skridt, og nu har vi langt om længe i Danmark en relativ simpel struktur som også de andre europæiske lande har," siger Jens Alder.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job