Virus bliver kvalt

Et menneske og en virus opfører sig forskelligt. Det udnytter forskere hos HP til at bremser virusser, så de ikke kan sprede sig så hurtigt.

Nyhed

På HP's laboratorium i den engelske by Bristol har forskerne udarbejdet en metode til at bremse udbredelsen af virus på computere. Teknologien, som kaldes virus throttling, er effektiv mod virusser som Code Red, Nimda og I Love You.

Arbejdet baserer sig på, at en virus opfører sig anderledes, end et menneske ville gøre. En virus vil typisk forsøge at sprede sig til så mange computere som muligt på så kort tid som muligt. For eksempel prøvede en Code Red orm at oprette mere end 200 forbindelser i sekundet i forskernes forsøg.

Et menneske, der arbejder på nettet, forsøger højst at opnå forbindelse med en ny computer en enkelt eller to gange i sekundet. Denne forskel på opførslen fra en virus og et menneske vil forskerne udnytte.

Endvidere er der et mønster i den måde, mennesker arbejder på. Der er større chance for, at man tilslutter sig den samme computer på nettet flere gange, end at man hele tiden opsøger en ny computer.

Forskerne har implementeret et filter, der holder øje med den udgående trafik. Hvis brugerens computer forespørger en ny vært, der ikke er besøgt for nyligt, bliver forespørgslen sat i kø og bliver forsinket et givet tidsrum, der for eksempel kan være et sekund.

Hvis køen af forespørgsler til nye maskiner vokser hurtigt, tyder det på, at der er en virus på spil, og udbredelsen af virussen bliver stoppet. Et eksempel: Hvis køen maksimalt må være på 200 forespørgsler til nye computere, og virussen forsøger at sprede sig til 50 nye ofre i sekundet, bliver forbindelsen afbrudt efter fire sekunder, og brugeren eller systemadministratoren bliver underrettet om den mistænkelige adfærd.

I eksemplet når kun fire computere frem for flere hundrede på netværket at blive udsat for angreb, og brugeren bliver hurtigt gjort opmærksom på en ny virus og kan tage sine forholdsregler. Spredningen af virussen bliver bremset voldsomt.

Forskningspapiret kan downloades som .pdf-fil, hvis man vil vide mere om teknologien.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job