Nvidia vil selv fremstille GeForce FX-grafikkort

Grafikgiganten Nvidia tør ikke overlade design og produktion af GeForce FX til de sædvanlige grafikkort-firmaer.

Nyhed

Nvidias nye grafikchip GeForce FX er en kompliceret sag. Det samme er de grafikkort, som chippen skal sidde på, og derfor har Nvidia besluttet at tage sig af al design og produktion af disse grafikkort. Det skriver DigiTimes.

GeForce FX kræver en printplade med tolv lag printbaner, og Nvidia tør ikke overlade arbejdet med at fremstille grafikkortene til andre firmaer. Firmaet er angiveligt bange for, at grafikkortenes stabilitet og kvalitet ikke bliver god nok.

Normalt fremstiller Nvidia et reference-design, som grafikkort-producenterne så kan lade sig inspirere af i fremstillingen af egne kort. Denne gang vil Nvidia sælge de færdige grafikkort til producenterne, som så bare behøver at pakke dem pænt ind.

Til gengæld vil mindre komplicerede grafikchips med kodenavnene NV31 og NV34 blive overladt til grafikkort-producenterne. Disse chips kommer på markedet i marts eller april.

NV31 og NV34 vil kræve grafikkort med mellem otte og ti lag printbaner, mens det med ældre grafikkort har været nok med mellem fire og seks lag.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Product Owner til samfundsvigtige it-løsninger

Midtjylland

Statens IT

VMware-specialist til Statens It

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S