Windows CE-opdatering før sommer

Microsoft udsender ny version af sit kompakte styresystem i første halvdel af året. Blandt nyhederne er understøttelse af IP-telefoni og indbygget firewall.

Indhold

Microsoft har en opdatering af Windows CE .Net på vej. Den nye version af det styresystemet bærer kodenavnet McKendric, og vil blive færdiggjort i løbet af årets første seks måneder. Det meddelte en repræsentant for Microsoft på konferencen Microsoft Embedded DevCon 2003, som er blevet afholdt i Taiwan.

Blandt nyhederne i den kommende udgave af styresystemet er understøttelse af IP-telefoni med VoIP-protokollen (Voice over Internet Protocol). McKendric vil blive udsendt med et VoIP-demoprogram, og styresystemet vil indeholde en proxy-klient, som sætter VoIP-applikationer i stand til at gå igennem firewalls.

I forbindelse med trådløst netværksudstyr til hjemmebrug vil det nye styresystem indeholde en firewall og understøtte den trådløse standard 802.11b.

Nye API'er vil gøre det muligt for udviklere at skabe Windows CE-applikationer, som umiddelbart kan afvikles på skærme med forskellige dimensioner, hvilket gør det nemmere at flytte Windows CE applikationer i mellem forskellige enheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job