Dansk open source-firma går på børsen

Softwarehuset Trifork er på vej mod en børsnotering og har allerede solgt de første aktier til medarbejdere, venner og familie.

Artikel top billede

Bedre synlighed og flere muligheder for at vokse også i udlandet er baggrunden for, at det danske softwarehus Trifork vil børsnoteres til efteråret.

"Triforks planlagte børsintroduktion tjener først og fremmest til at gøre os mere synlige og skabe international vækst i vores forretning," siger Jørn Larsen, administrerende direktør, Trifork.

Trifork tilbød i april 2007 alle medarbejdere at købe aktier, og de fleste medarbejdere er nu også aktionærer.

De største aktionærer i selskabet er teknisk direktør Kresten Krab Thorup og administrerende direktør Jørn Larsen, der sidder på henholdsvis 39 og 46 procent af aktierne i selskabet.

Ganske betydeligt marked

Triforks ledelse er overbevist om, at "der er et ganske betydeligt og hurtigt voksende internationalt marked for Triforks løsninger og produkter."

Selskabet forventer en total omsætning på 50 millioner kroner i år, hvilket vil være en stigning på 40 procent i forhold til 2006.

Med den planlagte vækststrategi forventes en stigning i omsætningen fremover på 25 procent om året.

Triforks ledelse har valgt at basere selskabets børsnotering på salg af aktier via internettet og baserer salget på den model, som cBrain har udviklet og selv brugte til salg af sine aktier, da cBrain blev børsnoteret.

Siden begyndelsen af 2007 har cBrain solgt sin løsning som en service til virksomheder, der ønsker at gå på børsen.

Børsnotering i to trin

For at opfylde kravet om spredning af aktier har selskabet valgt en tidligere afprøvet totrins model i forbindelse med udbuddet.

Først udbydes en portion aktier, som sælges på nettet via Triforks hjemmeside.

På et senere tidspunkt udbyder selskabet så yderligere en portion aktier til salg på internettet, og i forlængelse af dette udbud vil selskabet søge om optagelse af selskabets aktier på Københavns Fondsbørs/OMX.

Ifølge Trifork vil selskabets børsnotering være den største børsnotering af et it-selskab på Københavns Fondsbørs/OMX i fem år målt på antal medarbejdere.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics