Dansk open source-firma går på børsen

Softwarehuset Trifork er på vej mod en børsnotering og har allerede solgt de første aktier til medarbejdere, venner og familie.

Artikel top billede

Bedre synlighed og flere muligheder for at vokse også i udlandet er baggrunden for, at det danske softwarehus Trifork vil børsnoteres til efteråret.

"Triforks planlagte børsintroduktion tjener først og fremmest til at gøre os mere synlige og skabe international vækst i vores forretning," siger Jørn Larsen, administrerende direktør, Trifork.

Trifork tilbød i april 2007 alle medarbejdere at købe aktier, og de fleste medarbejdere er nu også aktionærer.

De største aktionærer i selskabet er teknisk direktør Kresten Krab Thorup og administrerende direktør Jørn Larsen, der sidder på henholdsvis 39 og 46 procent af aktierne i selskabet.

Ganske betydeligt marked

Triforks ledelse er overbevist om, at "der er et ganske betydeligt og hurtigt voksende internationalt marked for Triforks løsninger og produkter."

Selskabet forventer en total omsætning på 50 millioner kroner i år, hvilket vil være en stigning på 40 procent i forhold til 2006.

Med den planlagte vækststrategi forventes en stigning i omsætningen fremover på 25 procent om året.

Triforks ledelse har valgt at basere selskabets børsnotering på salg af aktier via internettet og baserer salget på den model, som cBrain har udviklet og selv brugte til salg af sine aktier, da cBrain blev børsnoteret.

Siden begyndelsen af 2007 har cBrain solgt sin løsning som en service til virksomheder, der ønsker at gå på børsen.

Børsnotering i to trin

For at opfylde kravet om spredning af aktier har selskabet valgt en tidligere afprøvet totrins model i forbindelse med udbuddet.

Først udbydes en portion aktier, som sælges på nettet via Triforks hjemmeside.

På et senere tidspunkt udbyder selskabet så yderligere en portion aktier til salg på internettet, og i forlængelse af dette udbud vil selskabet søge om optagelse af selskabets aktier på Københavns Fondsbørs/OMX.

Ifølge Trifork vil selskabets børsnotering være den største børsnotering af et it-selskab på Københavns Fondsbørs/OMX i fem år målt på antal medarbejdere.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos