Dansk open source-firma går på børsen

Softwarehuset Trifork er på vej mod en børsnotering og har allerede solgt de første aktier til medarbejdere, venner og familie.

Artikel top billede

Bedre synlighed og flere muligheder for at vokse også i udlandet er baggrunden for, at det danske softwarehus Trifork vil børsnoteres til efteråret.

"Triforks planlagte børsintroduktion tjener først og fremmest til at gøre os mere synlige og skabe international vækst i vores forretning," siger Jørn Larsen, administrerende direktør, Trifork.

Trifork tilbød i april 2007 alle medarbejdere at købe aktier, og de fleste medarbejdere er nu også aktionærer.

De største aktionærer i selskabet er teknisk direktør Kresten Krab Thorup og administrerende direktør Jørn Larsen, der sidder på henholdsvis 39 og 46 procent af aktierne i selskabet.

Ganske betydeligt marked

Triforks ledelse er overbevist om, at "der er et ganske betydeligt og hurtigt voksende internationalt marked for Triforks løsninger og produkter."

Selskabet forventer en total omsætning på 50 millioner kroner i år, hvilket vil være en stigning på 40 procent i forhold til 2006.

Med den planlagte vækststrategi forventes en stigning i omsætningen fremover på 25 procent om året.

Triforks ledelse har valgt at basere selskabets børsnotering på salg af aktier via internettet og baserer salget på den model, som cBrain har udviklet og selv brugte til salg af sine aktier, da cBrain blev børsnoteret.

Siden begyndelsen af 2007 har cBrain solgt sin løsning som en service til virksomheder, der ønsker at gå på børsen.

Børsnotering i to trin

For at opfylde kravet om spredning af aktier har selskabet valgt en tidligere afprøvet totrins model i forbindelse med udbuddet.

Først udbydes en portion aktier, som sælges på nettet via Triforks hjemmeside.

På et senere tidspunkt udbyder selskabet så yderligere en portion aktier til salg på internettet, og i forlængelse af dette udbud vil selskabet søge om optagelse af selskabets aktier på Københavns Fondsbørs/OMX.

Ifølge Trifork vil selskabets børsnotering være den største børsnotering af et it-selskab på Københavns Fondsbørs/OMX i fem år målt på antal medarbejdere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS