Sony klar med væske-airbag til gadgets

Sony vil have patent på en ny teknologi, der skal beskytte elektronik mod stød og slag - en væskefyldt pose.

Computerworld News Service:
Sony har søgt om patent på flydende airbags til elektronik – især til harddiske.

Tanken er, at elektronikken bliver svøbt i en væskefyldt pose, så væsken fungerer som en pude, hvis den ydre kasse skulle blive udsat for stød eller slag.

Teknologien er beregnet til mobilt udstyr som kameraer og musikafspillere, men vil sandsynligvis også finde sin vej til mere forretningsorienterede teknologier som smartphones og bærbare computere.

Sonys teknikere siger, at selvom selv ideen om at bruge væske til at afværge stød med ikke er ny, har tidligere versioner været baseret på, at elektronikken flyder mellem to væskeformer, der ikke kan blandes, eller i en gelé-agtig substans.

Teknikerne mener, at de systemer bliver svære at føre ud i livet, og desuden ikke beskytter effektivt nok mod stød.

Avanceret stødpude

Det nye ved Sonys ide er, at den væskefyldte pose også kommer til at indeholde nogle skråtskårne enheder, som søger for at holde elektronikken i midten og et system af hinder, der justerer deres modstand mod væskens bevægelser i forhold til stødet.

Hinderne ligger overfor hinanden i væsken, og som posens vægge giver efter for et stød, bliver hinderne mast tættere sammen, hvorved væskens bevægelser bremses og stødet afværges.

Væsken kunne for eksempel være vand eller en form for olie.

Selve elektronikken er naturligvis i et lille vandtæt etui.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job