Kan du spotte et phishing-site?

Phishing-sider koster både kunder og netbanker millioner af kroner, fordi kunderne bider på krogen. Brug et par minutter på at teste om du kan spotte et phishing-site her.

Phishing er en af de mest udbredte former for netsvindel, som fortsat koster netbanker og kunder millioner og kroner, fordi det kan være svært at skelne den ægte bankside fra en falsk phishing-side.

Men også webmail og diverse sociale tjenester på nettet er udbredte mål for phishere, som forsøger at narre passwords fra brugerne. Dagligt dukker nye phishing-sider op for at snyde banker og kunder.

På blot en enkelt uge i juni konstaterede sikkerhedsfirmaet McAfee således 114.013 nye phishing-sider på nettet. Alle sammen kun sat i verden med et formål, nemlig at narre personlige oplysninger fra intetanende brugere.

Mange går i fælden trods enkle råd

I virkeligheden burde det være nemt at undgå phishing. Alle ved vel efterhånden, at man aldrig bør oplyse sit kodeord, kontonummer eller brugernavn til fremmede, når fremmede efterspørger oplysningerne i en e-mail.

Når phishing-angrebene alligevel fortsætter, skyldes det, at der stadig er mange penge at tjene for phisherne. Desuden er den tekniske beskyttelse af brugerne endnu ikke effektiv nok.

Men ville du hoppe på limpinden, hvis du blev præsenteret for et phishing-site? Det kan du teste hos sikkerhedsfirmaet McAfee, som har lavet en test, hvor du skal udpege 10 falske phishingsider.

Testen tager et par minutter og giver efterfølgende svar på antallet af rigtige valg. Spørgsmålet er, om det er lige så let at spotte et phishing-site, som du tror.

Prøv testen her:

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,