Nintendo hæver forventninger til året 40 procent

9,3 millioner solgte Wii-konsoller får nu Nintendo til at hæve forventningerne til årets regnskab.

Nintendo har hævet forventningerne til regnskabsåret med 40 procent. Det sker samtidig med at firmaet offentliggør et kvartalsregnskab, der viser en indtjening, der er firedoblet på grund af den populære spillemaskine Nintendo Wii, der stadig sælger bedre end konkurrenterne Playstation 3 og Xbox 360.

Det skriver Wall Street Journal.

Kyoto-firmaet siger, at nettoindtjeningen er steget til 3,6 millarder kroner i andet kvartal. Samme kvartal sidste år tjente firmaet 694 millioner kroner, mens salget fordobledes.

Nintendo forventer således en stigning i indtjeningen på 40 procent. Holder forventlingen stik, vil selskabet i marts kunne afslutte årsregnskabet med en nettoindtjening på 10,9 milliarder kroner.

I forhold til konkurrenterne, som sælger mere sofistikerede konsoller, der tilbyder realistisk grafik, har Nintendo fokuseret på at tiltrække flere begyndere og den brede skare af spillere. Konsollen styres med en controller som skal svinges som en rigtig tennisketcher eller golfkølle.

Strategien har tilsyneladende båret frugt. Nintendo havde i slutningen af juni solgt næsten 9,3 millioner eksemplarer af konsollen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S