Password-løsning skal bringe guld og grønne skove

Password-applikation skal sikre sikkerhedsfirmaet IT Intergroup en årlig vækst i omsætningen på 300 procent, når selskabet går på børsen.

Med baggrund i et lille program, der kan hjælpe it-brugere med et nyt password, planlægger det lille, danske sikkerhedsfirma IT Intergroup at hente 10-15 millioner kroner på en børsnotering.

Pengene skal bruges til at forstærke salgskanalerne i Tyskland og England og etablere et egentligt datterselskab i USA.

"Med baggrund i børsnoteringen forventer jeg, at vores omsætning stiger med 300 procent om året hvert år frem til og med 2010," lyder det fra Richard Blackham, teknisk direktør, IT Intergroup.

Selvbetjening

Produktet, der skal bære IT Intergroup til succes, hedder FastPass, og er i realiteten en selvbetjenings password-løsning, der hurtigt hjælper brugere, der har glemt deres passwords uden at ulejlige Help Desk.

Med FastPass behøver medarbejderne kun en web-browser for at få adgang til deres data. Det sparer tid med en løsning, der kun kræver én adgang via SharePoint Portal eller SAP Portal til alle programmer.

"Med vores løsning kan en administrator håndtere adskillige domæner fra en enkelt installation. Idéen er, at brugerne kan få et nyt password, hvis deres er kompromitteret, stjålet eller bare glemt," fortæller Richard Blackham.

Mange password-nødskrig

Undersøgelser viser, at op mod halvdelen, af de opkald en help desk-funktion modtager, hænger sammen med password-problemer, så FastPass-programmet er en potentiel sparegris.

For en bruger, der eksempelvis arbejder hos Volvo, vil det også være Volvos hjemmeside, vedkommende ser, når han m/k bestiller et nyt password.

"Det er IP-adressen, hvorfra forespørgslen kommer, der bestemmer, hvilken hjemmeside, der vises," siger Richard Blackman.

Password-delen er bare en bid af det samlede marked for identitet- og adgangskontrol (Identity and Access Management), men en væsentlig bid.

"Password er kontaktpunktet mellem en slutbruger og den virksomhed vedkommende arbejder for," siger Richard Blackman.

Mange millioner

Analysehuset IDC vurderer, at der alene i år ligger en indtjeningsmulighed på 400 millioner kroner på det skandinaviske marked for elektronisk sikkerhedshåndtering, mens det nordamerikanske marked repræsenterer en værdi på seks milliarder kroner. Samtidig forventer IDC, at markedet for disse produkter øges med 20 procent om året.

"Af de 400 millioner kroner er det realistisk, at vi med vores password-del kan sætte os på de 10 procent," vurderer Richard Blackman.

Den væsentligste konkurrent for IT Intergroup er ifølge den tekniske direktør Quest Software, der også er repræsenteret i Danmark.

Blandt kernekunderne er vinduesproducenten Velux og Hillerød Kommune i det offentlige segment.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo