Password-løsning skal bringe guld og grønne skove

Password-applikation skal sikre sikkerhedsfirmaet IT Intergroup en årlig vækst i omsætningen på 300 procent, når selskabet går på børsen.

Med baggrund i et lille program, der kan hjælpe it-brugere med et nyt password, planlægger det lille, danske sikkerhedsfirma IT Intergroup at hente 10-15 millioner kroner på en børsnotering.

Pengene skal bruges til at forstærke salgskanalerne i Tyskland og England og etablere et egentligt datterselskab i USA.

"Med baggrund i børsnoteringen forventer jeg, at vores omsætning stiger med 300 procent om året hvert år frem til og med 2010," lyder det fra Richard Blackham, teknisk direktør, IT Intergroup.

Selvbetjening

Produktet, der skal bære IT Intergroup til succes, hedder FastPass, og er i realiteten en selvbetjenings password-løsning, der hurtigt hjælper brugere, der har glemt deres passwords uden at ulejlige Help Desk.

Med FastPass behøver medarbejderne kun en web-browser for at få adgang til deres data. Det sparer tid med en løsning, der kun kræver én adgang via SharePoint Portal eller SAP Portal til alle programmer.

"Med vores løsning kan en administrator håndtere adskillige domæner fra en enkelt installation. Idéen er, at brugerne kan få et nyt password, hvis deres er kompromitteret, stjålet eller bare glemt," fortæller Richard Blackham.

Mange password-nødskrig

Undersøgelser viser, at op mod halvdelen, af de opkald en help desk-funktion modtager, hænger sammen med password-problemer, så FastPass-programmet er en potentiel sparegris.

For en bruger, der eksempelvis arbejder hos Volvo, vil det også være Volvos hjemmeside, vedkommende ser, når han m/k bestiller et nyt password.

"Det er IP-adressen, hvorfra forespørgslen kommer, der bestemmer, hvilken hjemmeside, der vises," siger Richard Blackman.

Password-delen er bare en bid af det samlede marked for identitet- og adgangskontrol (Identity and Access Management), men en væsentlig bid.

"Password er kontaktpunktet mellem en slutbruger og den virksomhed vedkommende arbejder for," siger Richard Blackman.

Mange millioner

Analysehuset IDC vurderer, at der alene i år ligger en indtjeningsmulighed på 400 millioner kroner på det skandinaviske marked for elektronisk sikkerhedshåndtering, mens det nordamerikanske marked repræsenterer en værdi på seks milliarder kroner. Samtidig forventer IDC, at markedet for disse produkter øges med 20 procent om året.

"Af de 400 millioner kroner er det realistisk, at vi med vores password-del kan sætte os på de 10 procent," vurderer Richard Blackman.

Den væsentligste konkurrent for IT Intergroup er ifølge den tekniske direktør Quest Software, der også er repræsenteret i Danmark.

Blandt kernekunderne er vinduesproducenten Velux og Hillerød Kommune i det offentlige segment.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet