Dansk Nokia-chef skifter til amerikansk toppost

Dansk Nokia-topchef bliver udviklingschef i dansk-ejet amerikansk mobilvirksomhed i Silicon Valley.

Artikel top billede

Snart er det slut med rullepølse og leverpostej for Karsten Vandrup.

1. september skifter han Nokia og København ud med Litepoint og Sunnyvale, Californien. Stillingsbetegnelsen beholder han dog og kan således stadig skrive udviklingschef på visitkortet.

For Karsten Vandrup kommer jobskiftet blandt andet til at betyde et møde med en anden kultur, end den han kender fra København.

"Jeg glæder mig at komme over og prøve kræfter med Sillicon Valley, fordi det er et sted, hvor det går stærkt og beslutningsprocesserne er nogle andre. De har en anden måde at se på tingene på, og det kunne jeg godt tænke mig at kombinere med mit syn på innovation," siger Karsten Vandrup.

Verden styres fra USA

Litepoint, der tjener sine penge ved at bygge testudstyr til mobil og trådløs kommunikation, har netop åbnet et dansk udviklingscenter i Allerød.

Det er blandt andet dette, samt et tilsvarende udviklingscenter i Singapore, som Karsten Vandrup overtager ansvaret for.

Adressen bliver dog hverken Allerød eller Singapore, men istedet hjertet af Sillicon Valley, Sunnyvale.

Her slutter han sig til Litepoints danske direktør og medstifter, Benny Madsen, som han første gang stiftede bekendtskab med, da han for et års tid siden besøgte virksomheden for Nokia.

Længere mellem familiebesøg

De første uger i Litepoint skal bruges på kontoret i Allerød, men når arbejdstilladelsen ligger klar midt i september, er familien klar til at rykke teltpælene op og tage springet til USA.

Det betyder et gensyn med livet som udlandsdansker, som Vandrup-familien også levede, da arbejdsdagen foregik i Nokias hovedkontor i Finland.

"På det familiære plan betydet det noget for, hvor tit man kommer til at se sine bedsteforældre. For min datter, der lige er begyndt i børnehaveklasse, bliver det også noget med et nyt sprog," siger Karsten Vandrup om de udfordringer, der nu venter ham, hustruen og de to børn.

"Og så skal vi vænne os til, at motorerne har nogle flere cylindre. Men det går nok," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics