Robotterne rykker i Odense

I disse dage mødes en mosaik af verdens fremmeste robot-entusiaster på tværs af teknologi, kunst og leg i Odense. Robots at Play-festivalen arbejder med mødet mellem mennesker og maskiner.

Artikel top billede

En mand får masseret sine balder af en robot-kunstinstallation i Spanien. En anden robot slanger sig af sted over en skøjtebane i i Japan, mens en kælen kontorlampe spiller hovedrollen i et amerikansk teaterstykke. Tre eksempler på robotter, som vi ikke helt kender dem. Endnu.

I Odense har de taget fat på diskussionen i denne uge, hvor Mæersk Institute på Syddansk Universitet holder robotfestivalen Robots at Play.

”Det er ikke et spørgsmål, om det her kommer, men hvordan vi forstår det og håndterer det,” forklarer Luigi Pagliarini, en af medarrangørerne af Robots at Play.

Han er professor ved SDU og universitetet i Bari i Italien, hvor han arbejder med at afklare begreber omkring robotter og intelligens.

Han mener ikke, at det nødvendigvis er et problem, at robotterne og teknologien får en større rolle. Men han mener, at vi bliver nødt til at forholde os til det.

”Hvad sker der med vores intelligens, når vi pludselig skaber interaktive ting, som er med til at oplære vores børn,” spørger han.

Hjernen i forandring

Luigi Pagliarini mener, at udviklingen illustreres med tre eksempler. Mobiltelefonen har påvirket vores hukommelse i forhold til telefonnumre.

”Hvis jeg mister min mobil, så mister jeg også min kone, for jeg kan ikke huske hendes telefonnummer,” griner Luigi Pagliarini.

Intelligente ordbøger påvirker sproglæring, og som professor oplever han også, at studerendes brug af copy-paste-rutinen ændrer deres måde at skrive på. Han forklarer, at de studerende i høj grad kopierer andres tekster sammen, og tilføjer deres egne konklusioner.

”Det er lidt som en mutation af teksten, hvor noget tages videre og noget nyt tilføjes,” siger han og tilføjer, at det i hvert fald påvirker vores kreativitet.

”Robotterne behøver ikke være et problem, men vi har behov for at forstå, hvad teknologi betyder i forhold til intelligens” konstaterer Luigi Pagliarini.

Robotfestivalen slutter i Odense lørdag, hvor man kan se flere af robotterne i Brandt Klædefabrik.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job