Danske softwareopgaver vælter til udlandet

Tema: Virksomheder spår stor vækst eller vækst i brugen af offshoring og outsourcing som løsning på manglen på software-medarbejdere i Danmark

Artikel top billede

"Det slår mig, at over halvdelen af virksomhederne bruger offshoring, det er et meget højt tal. Det viser, at virksomhederne er blevet modnet meget i løbet af seneste syv-otte år,” siger HiQs administrerende direktør Gilbert Jensen.

Offshoring er for alvor brudt igennem som en måde at løse manglen på software-medarbejdere i Danmark, viser en undersøgelse, it-konsulent firmaet HiQ har foretaget blandt 100 danske virksomheder

Hele 54 procent af danske virksomheder lægger således opgaver til udlandet, enten i eget regi eller som led i outsourcing.

Dermed er offshoring det mest anvendte tiltag for danske virksomheder for at afhjælpe manglen på kvalificeret software arbejdskraft overhovedet.

Brug af rekrutteringsbureauer og headhuntere er nummer to på listen med 44 procent, mens 36 procent tyr til outsourcing af opgaver inden for Danmarks grænser.

Tendensen til at offshoring hitter som løsning nummer et på arbejdskraftmanglen er den samme, uanset om virksomhederne er store eller små.

Fire ud af fem mangler medarbejdere

Resultaterne fremgår af en undersøgelse af manglen på softwaremedarbejdere, som it-konsulent firmaet HiQ har foretaget blandt 100 danske virksomheder.

Den viser, at fire ud af fem virksomheder mangler software medarbejdere her og nu.

”Det slår mig, at over halvdelen af virksomhederne bruger offshoring, det er et meget højt tal. Det viser, at virksomhederne er blevet modnet meget i løbet af seneste syv-otte år,” siger HiQs administrerende direktør Gilbert Jensen, der erindrer, at virksomhederne slet ikke var modne til at gå udenlands omkring årtusindeskiftet.

Lidt længere nede af listen kommer tiltag som ansættelse af vikarer (33 procent), øget annoncering (28 procent), partnerskaber med software-virksomheder (26 procent), ansættelse af anden type arbejdskraft og interne omstruktureringer (25 procent) samt opkøb af software virksomheder (4 procent).

Offshoring vokser stærkt fremover

Spørger man til udviklingen fremover, står det klart, at tendensen til øget offshoring og outsourcing fortsætter i de kommende år.

Således forventer 65 procent af de adspurgte virksomheder stor vækst eller vækst i markedet for offshoring af software arbejde fremover.

De tilsvarende tal for outsourcing og brug af software konsulentfirmaer er henholdsvis 61 og 55 procent.

For et software-konsulentfirma som HiQ giver undersøgelsens resultater om udbredt brug af outsourcing og offshoring i fremtiden stof til eftertanke, siger Gilbert Jensen. Konsulentbranchen skal tage sin egen medicin.

”Hvis virksomhederne er klar til at lægge opgaver til Indien, skal vi som konsulentfirma kunne håndtere det. Så hvis konsulenthusene ikke har offshoring som tilbud, så må de i gang med det nu," siger Gilbert Jensen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

    Bornholm

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice