Apple taber dansk appel-sag

Forbrugerklagenævnet tvinger Apple til at give købere af defekte G4 iBook's deres pengene igen.

Artikel top billede

Forbrugerne behøver ikke mere benytte skruetvinge for at få iBook'en til at køre, har Forbrugerklagenævnet fastslået.

Forbrugerklagenævnet afgjorde i går, at de Apple-kunder, der har købt en af de fejlbehæftede iBook G4-modeller, kan få pengene igen eller byttet computeren ud.

Selvom nævnet allerede tilbage i starten af maj oplyste, at der efter hjælp fra det uvildige elektroniklaboratorium Delta var påvist fejl på den hvide, bærbare Apple-computer, så har Apple forsøgt at forsvare sig selv og omstøde afgørelsen.

Men Apple-forsvaret er nu skudt i sænk af Forbrugerklagenævnet.

Afvisningen af Apples appel sker efter, at nævnsformand Erik Kjærgaard har taget stilling til to rapporter, som it-selskabet har fået udarbejdet.

Rapporterne fra Apple forsøger blandt andet at påvise, at fejlen i computerne ikke er opstået på grund af overbelastning i lodningerne.

Men Erik Kjærgaard har konstateret, at der er en fejl – og denne fejl må anses som en mangel. Han har på denne baggrund afvist anmodningen fra Apple om at få sagen genoptaget.

"Og vi har haft flere sager, hvor det i et mikroskop ligner, at det er den samme fejl," siger specialkonsulent Tina Morell fra Forbrugerstyrelsen.

Bruger skruetvinge

Fejlen på computeren ligger i, at iBook G4'erens strøm typisk ryger, når computeren er lidt over et år gammel.

Det skyldes, at lodningen mellem to komponenter er så svag, at der ikke kan komme strøm i bundkortet.

Konstruktionsfejlen har medført, at kreative Apple-brugere har forsøgt sig med alle mulige metoder for at få tilført strøm til maskinen.

Blandt har Forbrugerstyrelsen kendskab til, at brugerne har brugt skruetvinger og papskiver til at presse komponenter sammen og på den måde få gang i iBooken.

Computeren har været på markedet i næsten fire år og blev udfaset for cirka et år siden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics