Sådan vil Nokias CIO skabe mere innovation

CIO Summit:For to år siden kom John Clarke til Nokia som CIO – og siden har han arbejdet med at udvikle forretningen. Læs her om nogle af hans idéer.

Artikel top billede

Folk er snart mere bekymret for at miste deres telefon end deres pas, når de rejser," sagde John Clarke, CIO i Nokia, da han på CIO Summit præsenterede en række indsatområder for den finske mobilgigant.

Barcelona: 850 millioner mennesker bruger en telefon af fabrikatet Nokia hver eneste dag.

Den finske mobiltelefonproducent kan sagtens være stolt af sit værk – at det rent faktisk er lykkedes at få langet så mange telefoner over disken.

Men samtidig er det et kæmpe aktiv, som mange virksomheder indtil nu har haft svært ved at aktivere.

Hvad nu, hvis de 850 millioner mennesker kunne vendes om til verdens største udviklingsafdeling? Det – og alt, hvad der i øvrigt handler om at udnytte it til at skærpe virksomhedens processer, bidrage til nye produkter, understøtte innovationen, talte CIO hos Nokia, John Clarke, om på CIO Summit i Barcelona.

Han er nemlig en af de it-ledere, der er ved hjælp af sin it-viden er med til at udvikle Nokia-forretningen – og dermed imødekomme topledernes forventninger, som er beskrevet i denne artikel: Toplederen kaster sultne blikke på it-afdelingen.

Styrk udviklingsprocessen

For Nokia handler det naturligvis om at udvikle telefoner. Men der er mange paralleller til andre virksomheder, der udvikler produkter.

"Vi taler ikke bare i en telefon længere. Brugen af telefonerne udvikler sig – vi browser med den, fotograferer med den, forbinder hinanden via bluetooth – det er en enhed med et multiformål. Folk er snart mere bekymret for at miste deres telefon end deres pas, når de rejser," sagde John Clarke, da han på CIO Summit præsenterede en række indsatområder.

For det værste – en virksomhed kan gøre – er at læne sig tilbage og nyde førerpositionen, mener John Clarke.

For Nokia og John Clarke har opgaven handlet om at finde måder at spotte, hvordan Nokia kan innovere i den rigtige retninger og dermed imødekomme både forbrugere og virksomheders ønsker til fremtidens telefon.

Hos Nokia er it's bidrag i den sammenhæng todelt. Dels handler det om rent faktisk at bidrage til udviklingen af nye telefoner. Men det handler også om at skabe den rette platform for samarbejde og udvikling.

Udnyt den generelle e-parathed

John Clarke spotter mulighederne ved at konvertere forskellige udviklingstendenser og identificere, hvordan it kan udnytte – og her blot et par stykker af dem:

For det først er der trenden med, at forbrugernes it-adfærd faktisk kan udnyttes af virksomhederne.

"Derhjemme optager vi tv og lytter til podcast – og bruger telefonen til at se 'Sopranos' eller andre programmer i flyet eller i toget," sagde John Clarke, og undrede sig over, at virksomhederne ikke bruger den teknologi i samme grad:

"Hos Nokia har vi mange tidskrævende workshops. Hvis nogle af dem kunne podcastes, så folk kunne se dem, når de har tid og lyst i toget på vej hjem, vil der kunne spares meget tid," sagde han.

Betjen applikationer på nye måder

Et andet fokusområde, hvor it-afdelingen kan bidrage med nytænkning, er hele tankegangen om nye brugerinterfaces og nye måder at kontrollere computeren på.

Allerede nu er det tilfældet på Nintendo Wii, hvor brugeren bruger sine fysiske bevægelser til at styre computerspil. Og der kunne ifølge John Clarke være mange flere måder, hvorpå it kan gøres mere intuitivt.

"Hvorfor tænker it ikke på, om der er en anden og mere intuitiv måde at præsentere tallene på end i interfacet fra SAP," lød det fra Nokia CIO'en.

Et andet potentiale ligger ifølge John Clarke i det væld af informationer, som forbrugerne faktisk er villige til at afgive, og som giver muligheden for at målrette tilbud direkte til kunderne.

Netop sådan et projekt gennemførte John Clarke, da han var CIO hos Tesco i England. Her blev allere interesserede kunder udstyret med et kundekort. Alle data blev opsamlet, og det gav Tesco mulighederne for at målrette tilbud:

"Vi er generelt dårlige til at udnytte data om forbrugeradfærden i dag," sagde John Clarke.

Telefonbogen et overset aktiv

Også ting, der egentlig ligger lige for, men som ingen har tænkt på, kan der være store muligheder i, hvis først it-afdelingen tager fat. Hos Nokia er det for eksempel telefonbogen:

"Telefonbogen er det mest oversete og underprioriterede applikation på en telefon. Men i virkeligheden er der jo et kæmpe potentiale," sagde John Clarke.

"Når du hyrer en medarbejder i dag, starter han fra 'scratch'. Men hvad nu, hvis man kombinerer telefonbogen med hans 'Facebook', så han har sit netværk og kontakter med," sagde John Clarke.

Nye produkter betatestes af dedikerede brugere

Allerede i dag gør Nokia brug af kunderne, når der udvikles nye telefoner. I 'Beta Lab' testes for eksempel nye produkter, løsninger og software blandt dedikerede brugere.

Også internt udnytter Nokia de mange ansattes kollektive viden ved at samle udviklingen omkring en intern wiki, der i dag har 6.000 brugere.

"Det værste, vi kan gøre, er at læne os tilbage og nyde succesen. Så er vi helt sikre færdige. Derfor er der hele tiden brug for nye initiativer," konkluderede John Clarke.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job