Ny chipteknologi til håndholdte enheder fra IBM

IBM er klar med en ny chip-teknologi, der kan vise sig at blive et gennembrud i at gøre mobile enheder langt mindre.

IComputerworld News Service: IBM er klar med en ny chip-teknologi, der i løbet af de næste to år vil reducere prisen og størrelsen på mobile enheder og give plads til flere funktioner i håndholdte enheder.

Teknologien kan anvendes af producenterne af komponenter til mobile enheder og installeres i mobiltelefoner og andre trådløse enheder fra en lang række udbydere inden 2009, siger Ken Torino der leder foundry-afdelingen i IBM.

Gennemsnitligt koster det cirka 110 kroner at fremstille elektronikken til en mobil enhed.

De store omkostninger udgøres af andre dele som for eksempel displayet.

Ken Torino forudser, at den nye chipteknologi kan reducere prisen med cirka fem kroner.

"Når funktioner på forskellige chips integreres qua den ny teknologi, vil det også skabe mere plads til for eksempel GPS-chips, tv-tuner eller digital radiomodtagelse", siger Torino.

Baseret på silicium

Teknologien, som IBM har udviklet i sit Burlington-laboratorium, hedder CMOS 7RF SOI og er baseret på en ældre og billigere metode, hvor der anvendes silicium i stedet for galliumarsenid (GaAs).

"Komponentfremstillerne vil sandsynligvis bruge teknologien til at integrere to eller tre chip i én tilknyttet strømkontrol, strømstyringen, multimode og multiband-switching. Der findes mange forskellige chip i denne del af en mobil enhed, og de vil i sidste ende alle blive integreret." siger Ken Torino.

Galliumarsenid-løsningen (GaAs) er blevet anvendt, fordi strømstyringen og de relaterede funktioner rent fysisk er nødt til at være tæt forbundet med enhedens strømforsyning og dens antenne.

"Udfordringen har været at anvende konventionel silicium-teknologi og stadig leve op til kravene for at få det til at virke." siger Torino.

Komponenterne skal være små for at undgå at miste radiosignalet eller et opkald.

Torino siger, at mange producenter har været involveret i udviklingsarbejdet, og IBM vil udsende 'design kits' i første halvår af 2008.

Oversat af Bo Madsen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job