Ny chipteknologi til håndholdte enheder fra IBM

IBM er klar med en ny chip-teknologi, der kan vise sig at blive et gennembrud i at gøre mobile enheder langt mindre.

IComputerworld News Service: IBM er klar med en ny chip-teknologi, der i løbet af de næste to år vil reducere prisen og størrelsen på mobile enheder og give plads til flere funktioner i håndholdte enheder.

Teknologien kan anvendes af producenterne af komponenter til mobile enheder og installeres i mobiltelefoner og andre trådløse enheder fra en lang række udbydere inden 2009, siger Ken Torino der leder foundry-afdelingen i IBM.

Gennemsnitligt koster det cirka 110 kroner at fremstille elektronikken til en mobil enhed.

De store omkostninger udgøres af andre dele som for eksempel displayet.

Ken Torino forudser, at den nye chipteknologi kan reducere prisen med cirka fem kroner.

"Når funktioner på forskellige chips integreres qua den ny teknologi, vil det også skabe mere plads til for eksempel GPS-chips, tv-tuner eller digital radiomodtagelse", siger Torino.

Baseret på silicium

Teknologien, som IBM har udviklet i sit Burlington-laboratorium, hedder CMOS 7RF SOI og er baseret på en ældre og billigere metode, hvor der anvendes silicium i stedet for galliumarsenid (GaAs).

"Komponentfremstillerne vil sandsynligvis bruge teknologien til at integrere to eller tre chip i én tilknyttet strømkontrol, strømstyringen, multimode og multiband-switching. Der findes mange forskellige chip i denne del af en mobil enhed, og de vil i sidste ende alle blive integreret." siger Ken Torino.

Galliumarsenid-løsningen (GaAs) er blevet anvendt, fordi strømstyringen og de relaterede funktioner rent fysisk er nødt til at være tæt forbundet med enhedens strømforsyning og dens antenne.

"Udfordringen har været at anvende konventionel silicium-teknologi og stadig leve op til kravene for at få det til at virke." siger Torino.

Komponenterne skal være små for at undgå at miste radiosignalet eller et opkald.

Torino siger, at mange producenter har været involveret i udviklingsarbejdet, og IBM vil udsende 'design kits' i første halvår af 2008.

Oversat af Bo Madsen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job