Kinesisk virus-mager fire år bag tremmer

En kinesisk virus-forfatter har fået fire års fængsel for at skrive en orm, som stjal koder og brugernavne fra online- spillere.

En dom på op til fire års fængsel til fire kinesiske mænd får nu it-sikkerhedsfirmaet Sophos til at advare hackere om farerne ved at kaste sig over cyberkriminalitet.

De fire mænd blev fundet skyldige i at have skrevet den såkaldte Fujacks orm, der også kendes som Worm. Whboy.

Virussen blev tidligere på året kendt, fordi den lavede ikonerne til inficerede programmer om til billeder af en panda, der afbrændte rituelt tempel-røgelse.

Stjal koder og brugernavne

Imidlertid havde virussen en langt alvorligere konsekvens, fordi den også i smug indsamlede brugernavne og kodeord fra brugere af onlinespil.

Den 25-årige kinesiske statsborger Li Jun, der både har tilstået at have skrevet koden til ormen og at have solgt den til 12 kunder for 70.320 kroner, blev idømt fire år fængsel af retten i Xiantao, der ligger i Hubai-provinsen.

De tre andre mænd blev hver idømt mellem et og to et halvt års fængsel for medvirken i sagen.

Internationalt problem

"Kinesiske hackere rammer ikke kun computere i deres eget land, men også brugere i resten af verden. Derfor er det opmuntrende at se, at myndighederne griber ind overfor de ansvarlige," siger Graham Cluley, der er seniorkonulent hos Sophos.

Ifølge Graham Cluley går en stor del af den kinesisk-producerede malware efter netop at stjæle informationer fra brugere af onlinespil, de såkaldte MMORPGs (massively multi-player online role-playing game.)

Sælges til højeste bud

"Den stjålne information repræsenterer en værdi for skruppelløse hackere, der sælger informationen videre til det højeste bud," siger Graham Cluley.

Tidligere i år rådgav sikkerhedsfirmaet computerbrugere til at tænke sig grundigt om, efter at det kom frem, at det kinesiske politi ville udgive et oprydningsprogram som også var skrevet af Li Jun.

Eksperter fra sikkerhedsfirmaet anslog sidste år i en rapport, at op mod halvdelen af den kineskiske malware er designet til at stjæle koder og brugernavne. En stor del er rettet specifikt mod markedet for spil på nettet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job