ITU-studerende får holdkammerater i Peking

IT-Universitetet vil fra foråret uddanne de første globale studerende, som skal samarbejde med kinesiske kammerater via nettet.

Artikel top billede

Mads Tofte, rektor på IT-Universitetet i København, (tv.) underskriver samarbejdsaftalen med Chen Zhong, Dekan på the School of software and microelectronics, Peking Universitet.

IT-Universitetet har netop underskrevet en samarbejds-aftale med det kinesiske Peking University.

Aftalen betyder, at kinesiske og danske studerende skal samarbejde virtuelt på tværs af tidszoner og kulturskel.

Det fortæller Mads Tofte, der er rektor for IT-Universitetet.

Virtuelt universitet

Samarbejdet er første spadestik til ITU's strategi om at blive et globalt, interaktivt universitet.

Og det er nødvendigt, fordi fremtiden ifølge Mads Tofte kræver samarbejde mellem folk, som er spredt over store afstande. I fremtiden vil arbejde nemlig blive fordelt efter, hvor de bedste og billigste kompetencer findes, fortæller Mads Tofte.

"Det kræver, at man kan kommunikere på tværs af kulturelle barrierer, og at man løse uenigheder og lave aftaler ved brug af it. Det er svært, og det er derfor vi prøver at gøre det," siger Mads Tofte.

I praksis skal de studerende i Ørestaden og på Peking Universitet være på det samme hold.

Udfordringen bliver at få det praktiske til at fungere via nettet, med Skype, email og download. Men Universitetet har ikke låst de studerende fast på særlige kommunikationstjenester. De studerende har frie hænder, fortæller Mads Tofte.

Pioner-studerende

"10 studerende fra hvert sted vil være en god start. Vi skal have fat i nogle rigtige pioner-studerende, som godt tør vove et øje med noget, som ingen rigtig har erfaring med," siger Mads Tofte.

Ifølge Mads Tofte vil projektet kræve en stor imødekommenhed fra de medvirkende studerende fra begge lande. Mange af de ting, som man bare tager for givet i det ene land, kan fungere helt anderledes i det andet land.

"Vi vil sige til de studerende, at vi forventer at de er meget åbne og imødekommende. Og hvis gruppearbejdet ellers lykkes, kan der blive startskuddet til nogle gode venskaber mellem de studerende i Kina og Danmark, siger Mads Tofte.

E-mail bedre end messenger

Ifølge rektoren er det en fordel, at det virtuelle universitet ikke benytter et 3d-univers som kommunikationsmedie. Han mener, at en e-mail kan være en fordel, fordi det giver tid til at tænke sig om.

"Mange kinesiske studerende er tryggere ved at skrive, end at tale engelsk. Og på den måde kan det fremme kommunikationen, at man bruger e-mail frem for realtids-kommunikation," siger Mads Tofte.

De første globale studerende starter i foråret 2008, og de skal så i fællesskab arbejde frem mod et fælles mål efter eget valg.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S