Patenter får egen portal

Danske virksomheder får i dag adgang til en gratis, statsfinansieret onlineportal, hvor de kan købe og sælge patenter og viden til hinanden.

Som en del af regeringens globaliseringsstrategi slår Patent- og Varemærkestyrelsen (PVS) her til morgen klokken otte dørene op for handelsportalen www.ip-marketplace.dk

Bogstaverne IP står for Intellectual Property, og det er netop viden i form af patenter, som danske virksomheder gratis får mulighed for at købe og sælge til hinanden.

Ideen bag portalen er at mange, især små og mellemstore virksomheder, ligger inde med uudnyttet viden, som de med fordel kunne sælge, så andre kan få nytte af den.

"I Danmark er der ikke i samme grad som i USA et marked for handel med viden. Det er det marked, vi skal hjælpe med at skubbe i gang," siger Bente Skovgaard Kristensen, kontorchef i PVS.

Mødested for patenter

Danske virksomheder handler allerede med i viden, især i form af handel med produkter, hvor viden er forankret i selve produkterne.

I alt har 37 procent af danske virksomheder med et patent handlet med IP-rettigheder i form af patenter, designs og brugsmodeller, viser tal fra PVS.

Patent-markedspladsen skal være et mødested for parter, som ønsker at købe og sælge viden i form af patenter.

Hvis en virksomhed ønsker at sælge et patent, som der måske ikke længere er brug for i virksomheden, lægger den en annonce på portalen og beskriver de forretningsmæssige muligheder i patentet.

Virksomheden kan også via en annonce på markedspladsen efterspørge speciel teknologi eller viden, den mangler.

PVS blander sig ikke i de efterfølgende forhandlinger mellem parterne, men stiller alene portalen til rådighed som mødested og formidler af information.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory