Robotter til folket

På Robodex-messen i Japan bliver der fremvist robotter i snesevis. Det er vel at mærke ikke robotter til industrien, men til hjemmet.

Indhold

I Japan er robotmessen Robodex i fuld gang. På messen bliver der fremvist op mod 100 forskellige robotter fra 38 firmaer, universiteter og forskningscentre, og der er vel at mærke ikke tale om robotter til industrien. Robodex handler nemlig om hjemmerobotter, der for eksempel kan underholde i dagligstuen.

Mange af robotterne er humanoide, hvilket vil sige, at de er bygget med mennesket som forbillede - dog i formindsket størrelse.

Sony SDR-4X II er blandt de robotter, man kan finde på Robodex-messen.
Det gælder for eksempel Sonys SDR-4X II, der er en forbedret version af den robot, som firmaet fremviste sidste år. Robotten er blevet bedre til at holde balancen, selvom underlaget ikke er helt plant.

Endvidere er der tilføjet en ekstra processor for at forbedre talesyntese og talegenkendelse. SDR-4X II kan klare 20.000 ord, og den kan genkende ansigter, så talestrømmen passer til modtageren. Det vides endnu ikke, om robotten kommer på markedet.

Mitsubishi fremviser også en humanoid robot kaldet Wakamaru, og Honda kan prale af, at den opdaterede version af robotten Asimo kan gå dobbelt så hurtigt som forgængeren.

Toshiba demonstrerer robotten ApriAlpha, der ser knap så menneskelig ud. Den ligner mere en støvsuger.

Banryu fra Sanyo ligner heller ikke just et menneske. Den firbenede robot kan gå med en hastighed på 15 meter i minuttet, og den kan klare forhindringer, der er 15 centimeter høje. Robotten kan reagere på billeder, lyde og lugte, og prisen er omkring 115.000 kroner.

Blandt de store japanske firmaer er der håb om, at robotter kan puste nyt liv i IT-industrien. Robotterne skulle gerne blive lige så udbredte som pc'er.

Robodex er en årligt tilbagevendende begivenhed. Sidste år besøgte 66.000 mennesker messen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)