Danske teleselskaber angriber pirater vidt forskelligt

En Telia-kunde føler sig overvåget af en ukendt bøddel, der har anmeldt ham for pirateri. Telia holder anklagerens identitet hemmelig, hvilket slet ikke var sket hos TDC og Cybercity.

Artikel top billede

Anders Monrad Rendtorff fra Telia mener, at en løftet pegefinger til pirater er på sin plads.

Når pirater bliver taget med kloen i klejnedåsen, kan det have stor betydning om, de er kunder hos det ene eller det andet teleselskab.

Det har en Stofa-kunde hos Telia måtte sande, efter en unavngiven tredjepart har tippet Telia om ulovlig fildeling.

Telia rettede nemlig derefter henvendelse direkte til kunden i tre mails, hvori der stod, at han skulle ophøre med ulovlighederne - ellers ville han blive smidt ud af selskabet.

Manden, hvis navn Computerworld kender, erkender, at han har downloadet omkring 40 afsnit af tv-serier, syv film og "ganske lidt" musik.

Han kalder samtidigt tanken om den usynlige anklager "meget ubehagelig", og han slettede derfor de tre mails i panik og stoppede med at benytte sit uTorrent-program.

"Jeg følte mig under opsyn, og jeg ved ikke, hvordan Stofa overhovedet har kendskab til, hvad jeg downloader," siger kilden.

Et kammeratligt fingerpeg

Kommunikationsdirektør Anders Monrad Rendtorff hos Telia forklarer, at selskabet ikke overvåger kundens trafik.

"Men vi har fået en anklage fra en tredjepart, der har sporet noget krænkende trafik tilbage til Stofa via IP-adressen. Derefter sporer vi trafikken til den pågældende kunde, og forklarer ham, at det han har gang i, er ulovligt og kan have meget alvorlige konsekvenser," siger Anders Monrad Rendtorff.

Ved en retskendelse kan Telia blive tvunget til at oplyse identiteten på selskabets kunde, men sagen er ifølge Anders Monrad Rendtorff "et mindre indgreb" for at få kunden til at stoppe ulovlighederne, så der ikke bliver en konkret sag ud af affæren.

"Vi vil ikke betragte det som overvågning, men vores reaktion er mere et kammeratligt fingerpeg på mail om, at der foregår noget, der ikke skal foregå. Det er en rutinebehandling, som vi har under fem stykker af om året," siger han.

Vil fortælle om de hemmelige anklagere

Anders Monrad Rendtorff forklarer, at Telia kun tager henvendelser fra "autoriserede rettighedshavere" seriøst, og selvom identiteten af tredjemand er hemmeligholdt i denne sag, så vil Telia overveje at oplyse om den slags i fremtiden.

"Det burde være en selvfølgelighed og naturligt, at kunden ved den slags. Det har måske været unødigt formelt engang, men det er ikke hemmeligt, hvem der står bag," siger han.

Anders Monrad Rendtorff beklager også, at kunden få dage efter de tre mails modtager et tilbud fra Stofa om at få opgraderet sin forbindelse, fordi selskabet har noteret, at han bruger meget trafik.

"Det holder jo ikke helt, at han den ene dag får dybt fortrolige mails og derefter modtager et tilbud fra marketing-afdelingen. Det er måske ikke så mærkeligt, at han føler sig forvirret, og det er både utjekket og Big Brother-agtigt fra vores side lige i denne sag, hvor der har været et utroligt uheldigt sammenfald," erkender han.

Leger ikke politi

Hos Telias nærmeste – og større – konkurrenter TDC og Cybercity er holdningen til pirateri helt anderledes.

De to virksomheder mener, at teleselskaberne ikke skal være internet-politi og give kunder løftede pegefingre.

"Vi skal ikke lege politi – det har vi politiet til. I en sag om ulovlig fildeling vil vi overhovedet ikke gøre noget, før der ligger en politianmeldelse," siger kommunikationskonsulent Jette Westerdahl fra Cybercity.

Og det budskab går igen hos TDC.

"Vi skal slet ikke vurdere, hvad der er lovligt og ulovligt med hensyn til vores kunders forbrug. Men hvis vi får en retslig kendelse, så vil vi naturligvis forholde os til den, siger direktør Frank Vilstrup fra TDC Online.

Når det kommer til sager om børnepornografi, så lukker TDC ifølge Frank Vilstrup dog prompte for et site, hvis teleselskabet får en henvendelse om børnepornografi fra Red Barnet eller politiet.

Kan ikke frasige sig ansvar

Ifølge it-advokat Kasper Heine fra advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted bør et teleselskab nøje overveje konsekvenserne, når selskabet har kendskab til konkrete ulovligheder.

Han forklarer, at hvis en rettighedshaver – eller repræsentant herfor – kan sandsynliggøre, at vedkommendes rettigheder er blevet krænket, kan teleselskabet ikke sidde med hænderne i skødet.

"Som udbyder kan man ikke frasige sig et ansvar, hvis man ved, at der foregår noget ulovligt. Lovgivningens regler om teleoperatørernes ansvarsfrihed gælder ikke, hvis teleoperatøren har kendskab til de ulovlige handlinger.

Derfor kan det være en velovervejet kommerciel vurdering, at man ikke vil risikere et medansvar for brugernes ulovlige handlinger," siger han.

Omvendt så er kravet om indblanding fra politiet ifølge Kasper Heine "den nemme løsning," hvor man slipper for at kaste administrative ressourcer ind i kampen.

"Det er muligvis bare ikke tilstrækkeligt, hvis man har kendskab til ulovlige forhold," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager (SDM)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S