Windows 2003 Server er klar

Efter store forsinkelser lanceres Microsofts nye styresystem til servere i dag. Den nye server fokuserer på sikkerhed, siger Microsoft.

Indhold

I dag klokken 19.00 dansk tid slipper Microsoft endeligt sit nye server-styresystem ud af posen.

Windows 2003 Server, som tidligere gik under kodenavnet Net Server 2003, bygger på forgængeren Windows 2000 Server.

Derudover indeholder den nøgleelementer fra Microsofts .Net-arkitektur, så som .Net-frameworket, der gør det muligt at udvikle og afvikle .Net-applikationer og webtjenester.

Serveren var oprindeligt skemalagt til at blive udsendt i foråret 2002, men har været plaget af forsinkelser.

Ifølge Microsoft har firmaet fokuseret på sikkerhed, stabilitet og forbedringer af ydelsen i den nye server.

Firmaets udviklere har angiveligt lagt sig i selen for at optimere sikkerheden i det nye styresystem, blandt andet ved at fjerne protokoller, som anses for at være usikre, og ved som udgangspunkt at lukke tjenester på serveren.

Det nye styresystem indeholder en lang række finesser, så som muligheden for at implementere en lokal udgave af tjenesten Windows Update, forbedret rapportering, ressource- og opgavestyring, flere muligheder for at styre server-tjenester ved scripts, samt en automatisk backup-funktion, som sætter klient-brugere i stand til selv at gendanne tabte filer.

I Danmark lanceres den nye server samt Visual Studio .Net 2003 ved en række arrangementer i København og Århus i midten af maj.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS